Muzea kolejowo-transportowe to jedna z dodatkowych atrakcji dla miłośników kolei. Na terenie Republiki Czeskiej działa kilkanaście mniejszych i większych muzeów, na niektórych stacjach urządzono Izby Pamięci. W pierwszej kolejności powinniście zobaczyć następujące muzea:
Kolej w Czechach na blogu |
---|
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów 2. Koleje wąskotorowe w Czechach 3. Ciekawostki kolejowe 4. Muzea Transportu w Czechach 5. Koleje linowo-terenowe w Czechach 6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja) |
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe |
---|
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje 2. Ciekawostki o Czechach 3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka 4. Najpiękniejsze czeskie zamki 5. Największe atrakcje Czech 6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza Czeskie miasta Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto |
ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH LUŽNÁ U RAKOVNÍKA
Największe muzeum kolejnictwa w Republice Czeskiej, zarządzane przez České dráhy, zlokalizowane w pobliżu stacji kolejowej Lužná u Rakovníka. Spokojna okolica i eksponaty zgromadzone w dawnych lokomotywowniach nadają temu miejscu specyficzną atmosferę. Bogata kolekcja pojazdów szynowych – parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, stare elektryczne zespoły trakcyjne, zabytkowe wagony i tym podobne. Wokół muzeum wybudowano także krótką linię kolei wąskotorowej, czynną jedynie w sezonowe weekendy. Muzeum czynne jest od maja do końca października, najczęściej w soboty, niedziele i święta. W lipcu i sierpniu organizowane są przejazdy pociągami retro pomiędzy Pragą a stacją Lužná u Rakovníka.
Strona internetowa: www.cdmuzeum.cz
ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ČESKÝCH DRAH – EKSPOZYCJA W OŁOMUŃCU
Oddział muzeum kolei czeskich niedaleko dworca głównego w Ołomuńcu z kolekcją pojazdów powiększającą się z roku na rok. Sporo lokomotyw różnego rodzaju. Niestety, brakuje dokładnych informacji. Według strony kolei czeskich muzeum czynne jest tylko kilka razy w roku, według innych stron oprócz dni podanych przez koleje czeskie również w soboty, niedziele i święta w lipcu i sierpniu.
NARODOWE MUZEUM TECHNIKI W PRADZE
Największa część kolekcji Narodowego Muzeum Techniki w Pradze poświęcona jest historii komunikacji na terytorium dzisiejszej Republiki Czeskiej. Wśród eksponatów są również zabytkowe parowozy i wagony.
Więcej informacji: www.ntm.cz/doprava/
MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W PRADZE
Interesujące muzeum urządzone w dawnej zajezdni tramwajowej Praha-Střešovice. Na stałej wystawie prezentowane są różne eksponaty z historii komunikacji miejskiej w Pradze. Największa atrakcja to ponad 40 zabytkowych pojazdów – tramwajów i autobusów, ponadto liczne fotografie, bilety i różne urządzenia. Można obejrzeć również wnętrza zabytkowych pojazdów. Muzeum czynne tylko w soboty, niedziel i święta od marca do listopada.
MUZEUM W ZUBRNICACH
Małe muzeum kolejowe w Zubrnicach w kraju usteckim, polecane ze względu na bliskość malowniczego skansenu w tej miejscowości oraz weekendowe pociągi od maja do września kursujące na nieczynnej trasie Uście nad Łabą – Zubrnice. Wspomniane pociągi zestawione są z zabytkowego spalinowego zespołu trakcyjnego.
ŽELEZNIČNÍ MUZEUM VÝTOPNA JAROMĚŘ
Inne niewielkie muzeum kolejowe położone niedaleko granicy czesko-polskiej. Mieści się przy stacji kolejowej Jaroměř, w budynku dawnej parowozowni. Przyzwoita kolekcja zabytkowych lokomotyw, nie tylko parowych, różne inne eksponaty, kilka razy w roku uruchamiane są pociągi retro Stara Paka – Jaroměř lub Turnov – Jaroměř. Muzeum czynne w weekendy i święta od kwietnia do października, w lipcu i sierpniu otwarte codziennie.
Więcej informacji: www.vytopnajaromer.cz