Kolej na Podróż

Pociągiem za granicę – połączenia międzynarodowe PKP (2024)

Podróż pociągiem za granicę pojawia się często wśród osób rozważających krótszy lub dłuższy wyjazd urlopowy lub służbowy. W ostatnich latach poprawiła się siatka połączeń międzynarodowych PKP i przewoźników samorządowych, aczkolwiek jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o pociągi międzynarodowe.

Łatwiej kupić bilety na pociągi międzynarodowe, dostępnych jest także więcej biletów promocyjnych.

W artykule krótko przedstawię bezpośrednie połączenia kolejowe z Polski do krajów posiadających takie połączenia, ewentualnie wzmiankę o ich braku w przypadku sąsiadów Polski. Szersze opisy dojazdu pociągiem za granicę znajdziecie w odnośnikach przy każdym kraju.

Ceny biletów bazowych oraz promocyjnych podane w informacji mogą szybko się zmienić. Bilety na pociągi międzynarodowe drożeją, podobnie jak zresztą wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023

UWAGA!!! Od 10 grudnia 2023 roku, w związku z przebudową odcinka Mysłowice – Katowice i zmniejszoną przepustowością linii, część pociągów międzynarodowych zostanie skierowana na trasę przez Kraków i Oświęcim. 

 

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (np. 5 zł). Dla takich stron jak ta nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

 

Austria

Kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Wiednia i Grazu. Jeśli jedziemy pociągiem za granicę, to Wiedeń często będzie stacją przesiadkową w przypadku podróży np. do Włoch i Słowenii. Z Wiednia dostaniemy się w niemal wszystkie rejony Austrii.

Obecnie kursują bezpośrednie pociągi dzienne:

Gdynia – Wiedeń przez Warszawę
Warszawa – Wiedeń przez Katowice
Przemyśl – Graz przez Kraków
Wrocław – Wiedeń
Kraków – Wiedeń

Pociągi dzienne z Krakowa i Wrocławia do Wiednia prowadzą wagony bezpośrednie do Wiednia, które są łączone i rozłączane w Boguminie.

Pociągi nocne:

Warszawa – Monachium przez Kraków i Oświęcim

Pociąg Warszawa – Monachium umożliwia dogodny dojazd do wielu interesujących miejsc, między innymi Linzu.

Pociąg nocny Berlin – Wiedeń przez Wrocław i Opole został zlikwidowany.

Bilety na pociągi do Austrii kupimy na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity
shop.oebbtickets.at – sklep internetowy kolei austriackich

Część osób kupuje bilety w sklepie internetowym kolei czeskich na zasadzie np. jeden bilet z polskiego miasta do Bogumina lub Ostrawy, stamtąd drugi bilet do Wiednia. Czasami różnica w cenie na korzyść pasażera potrafi być bardzo duża, jednak sami Czesi coraz częściej narzekają, że np. bilety Břeclav – Wiedeń bywają tańsze w sklepie kolei austriackich. Trzeba wszystko sprawdzać samodzielnie.

Pociągiem do Wiednia – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem za granicę

Pociąg PKP Intercity na stacji Wien Hbf (fot. dreamstime.com)

Białoruś 

W związku z kryzysem migracyjnym i agresją Rosji na Ukrainę, zostały zawieszone wszystkie połączenia kolejowe z Białorusią. Pomimo zniesienia ustawowego zakazu uruchamiania pociągów na Białoruś, nie kursuje pociąg Warszawa – Brześć ani pociągi Terespol – Brześć. Co ciekawe, problem nie dotyczy autobusów, więc autobusy pełne polskich i białoruskich pasażerów kursują na Białoruś bez problemów. Sytuacja polityczna na Białorusi nie rokuje nadziei na poprawę w najbliższym czasie.

Pociągiem na Białoruś – przewodnik dla pasażerów
Kolej na Białorusi – przewodnik dla pasażerów

Brześć

Dworzec kolejowy w Brześciu (fot. dreamstime.com)

Chorwacja

Od dawna media informują o uruchomieniu przez firmę Regiojet pociągu bezpośredniego Kraków – Split z wagonami do Rijeki. W ubiegłym roku publikowano nawet rozkłady jazdy, powstawały profile biznesmenów o pociągu – wszystko dla zwiększenia zasięgów, wyświetleń reklam i zarobków.

W 2024 roku pociąg Kraków – Split nie będzie kursował i raczej trudno oczekiwać, żeby w najbliższym czasie można było dojechać bezpośrednim pociągiem z Polski do Chorwacji.

Pociągiem do Chorwacji – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Chorwacji – przewodnik dla pasażerów

Split

Split nocą (fot. dreamstime.com)

Czechy

Pomiędzy Polską a Czechami kursują liczne pociągi międzynarodowe. W dużym skrócie:

PKP Intercity

PKP Intercity uruchamia pociągi międzynarodowe z Przemyśla do Pragi przez Rzeszów, Kraków i Katowice, jak również pociąg Terespol – Praga przez Siedlce, Warszawę i Katowice. Kursuje również pociąg nocny z Warszawy do Pragi przez Kraków.

Przez Czechy przejeżdżają również pociągi międzynarodowe PKP Intercity do Wiednia. Pociągi te stanowią dogodny środek transportu do takich miejsc jak Kromieryż (przesiadka na stacji Hulin), Zlin (przesiadka na stacji Otrokovice), czy Brno (przesiadka w Boguminie lub na stacji Břeclav)

Bilety na pociągi do Czech PKP Intercity kupimy na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity
www.cd.cz/eshop – sklep internetowy kolei czeskich

Leo Express

Leo Express uruchamia pociągi Praga – Kraków. Osobiście nie przepadam za pociągami tej firmy, według mnie nie nadają się na długą podróż, a cenowo nie zawsze są tak tanie, jak można wyczytać w reklamach. Są jednak tacy, którzy je lubią. Artykuły polskich gryzipiórków wychwalające pociągi tej firmy pod niebiosa jako luksusowe pociągi klasy co najmniej Orient Expressu pokazuje, jak kłamią media. Ale właśnie takie media zarabiają i rozwijają się, w przeciwieństwie do uczciwych twórców.

www.leoexpress.com – wyszukiwarka połączeń Leo Express

Regiojet

Czeski przewoźnik uruchamia bezpośrednie pociągi Praga – Przemyśl. Są to pociągi nocne, skomunikowane w Przemyślu z pociągami Przemyśl – Kijów. Połączenie zostało uruchomione jako pociąg ewakuacyjny po rosyjskiej agresji na Ukrainę, później pozostało jako połączenie komercyjne. W pociągach dostępne są wagony z miejscami do siedzenia, wagony z miejscami do leżenia i wagony sypialne.

www.regiojet.cz – wyszukiwarka połączeń Regiojet

Koleje Dolnośląskie

Pociągiem za granicę można podróżować również Kolejami Dolnośląskimi. Przewoźnik ten, we współpracy z czeskimi partnerami, obsługuje połączenia międzynarodowe sezonowe i całoroczne.

Pociągi całoroczne kursują pomiędzy Wrocławiem a Lichkovem, gdzie można się przesiąść na pociągi do Uścia nad Orlicą. Całoroczny charakter ma także połączenie Szklarska Poręba Górna – Liberec. Przez cały rok kursuje pociąg Sędzisław – Trutnov, przy czym ze względu na roboty torowe w Czechach przez dłuższy czas będzie kursował w relacji skróconej.

Należy oczekiwać, że w wakacyjne weekendy będzie kursował pociąg z Wrocławia do Skalnego Miasta

Bilety można nabyć w sklepie internetowym Kolei Dolnośląskich.

Koleje Śląskie

Od 10 grudnia 2023 Koleje Śląskie uruchamiają bezpośrednie pociągi Katowice – Bogumin. Nie będzie konieczna przesiadka na stacji Chałupki.  České dráhy natomiast wjeżdżają na stację Cieszyn, skąd można bezpośrednio dojechać do miasta Frydek-Mistek.

W Głuchołazach codziennie zatrzymują się pociągi kolei czeskich kursujące pomiędzy Karniowem a Jesionikiem. Są to czeskie pociągi krajowe, które z racji ułożenia linii kolejowej na krótkim odcinku przejeżdżają przez Polskę.

Pociągiem do Czech – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów

Praga

Praga (fot. dreamstime.com)

Litwa

Wybierając się w podróż pociągiem za granicę, można dojechać do Wilna, chociaż w tym przypadku konieczna jest przesiadka, bowiem pociąg IC Hańcza kończy bieg na stacji Mockava – pierwszej stacji po stronie litewskiej, gdzie następuje przesiadka na pociąg kolei litewskich do Wilna. Jest to przesiadka gwarantowana, pociągi stoją na tym samym peronie.

Pociąg IC Hańcza jedzie z Krakowa przez Warszawę, Białystok i Suwałki, natomiast pociąg do Wilna zatrzymuje się w Mariampolu i Kownie.

Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro, bilet z Warszawy do Wilna 25 euro. Niedrogo, ale mimo wszystko z przesiadką.

W 2024 roku sytuacja pozostaje bez zmian.

Bilety można kupić na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity
bilietas.ltglink.lt – sklep internetowy kolei litewskich

Pociągiem na Litwę – przewodnik dla pasażerów
Kolej na Litwie – przewodnik dla pasażerów

Wilno

Stare Miasto w Wilnie (fot. dreamstime.com)

Niemcy 

Pomiędzy Polską a Niemcami kursują liczne pociągi dalekobieżne i regionalne. W Niemczech, na zasadzie subskrypcji, można zakupić Deutschland Ticket za 49 euro na miesiąc, ważny w pociągach regionalnych. Nie wiadomo, jakie będą zasady stosowania biletu w drugiej połowie 2024 roku. Poniżej krótki przegląd, z jakich połączeń można skorzystać w przypadku podróży pociągiem za granicę do Niemiec.

PKP Intercity

PKP Intercity codziennie uruchamia pociągi Warszawa – Berlin oraz pociąg Gdynia – Berlin. Pociągi przejeżdżają przez Poznań, skąd rozpoczyna podróż pociągiem za granicę wiele osób.

Ponadto kursuje pociąg Wawel relacji Przemyśl – Berlin przez Kraków, Katowice, Opole i Wrocław.

Od 10 grudnia kursuje dodatkowy pociąg „Odra” Kraków – Berlin przez Lubin i Zieloną Górę. Miasta te zyskały pociąg dzienny w zamian za zlikwidowany pociąg nocny kolei austriackich.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Bilety na pociągi IC i EC do Niemiec kupimy na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity
www.bahn.de – strona internetowa Deutsche Bahn

Polregio

Polregio obsługuje szereg połączeń kolejowych z Niemcami, ale podróż pociągiem za granicę w tym przypadku jest bardziej skomplikowana, ponieważ na niektóre połączenia obowiązuje taryfa specjalna na przejściówkę, np. na przejazd Zielona Góra – Gubin kupujemy bilet na stronie Polregio, natomiast przejściówka Gubin – Guben dostępna jest bezpłatnie (w czasie opracowywania aktualizacji – ceny mogą się zmienić), natomiast przejściówka Słubice – Frankfurt nad Odrą kosztowała 4 złote.

Szczecin – Lubeka
Szczecin – Berlin przez Tantow i Angermuende
Kostrzyn – Berlin
Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą
Zielona Góra – Guben/Cottbus;
Żagań – Forst (Lausitz),
Zielona Góra – Goerlitz

Taryfa jest skomplikowana i zależy od konkretnego połączenia. W przypadku podróży do Berlina najlepiej skorzystać z biletów związków komunikacyjnych krajów związkowych, pozwalających tanio podróżować po całym kraju związkowym przez jeden dzień. Bilet szczególnie jest przydatny dla grup 2-5 osób. Bilety te można kupić w Polsce w wybranych kasach Polregio przy granicy z Niemcami.

Szczegóły na stronie Polregio.

Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie obsługują połączenia z województwa dolnośląskiego do Görlitz; w trakcie opracowywania artykułu były to połączenia z kilku miast – Wałbrzycha przez Jelenią Górę, Legnicę, czy tylko z Jeleniej Góry. Połączenia te mogą się zmieniać.

W siatce połączeń Kolei Dolnośląskiej znajdziemy pociągi Wrocław – Forst (Lausitz) przez Legnicę, Żagań, Żary i Zasieki. Bilet graniczny Zasieki – Forst kosztuje 5 złotych, posiadacze niektórych biletów typu Weekend z KD, czy miesięczny sieciowy KD mogą przejechać przez granicę bez opłat.

Kursuje także pociąg Zgorzelec – Drezno przez Görlitz i Budziszyn – wszystkie wymienione miasta po niemieckiej stronie są warte odwiedzenia. Bilety wystawione na przejazd do stacji Zgorzelec uprawniają do przejazdu do stacji Görlitz, natomiast bilety ze stacji Zgorzelec uprawniają do przejazdu ze stacji Görlitz do Zgorzelca bez ponoszenia dodatkowych opłat.

W styczniu 2023 roku zawieszono weekendowe połączenie Wrocław – Berlin, znane pod nazwą „Pociąg do Kultury”. Bilety na ten pociąg kosztowały 79 złotych. Być może w następnych miesiącach kursowanie pociągu zostanie wznowione.

Osoby wybierające się z Dolnego Śląska do Drezna mogą skorzystać z oferty Promocja Drezdeńska. Cena biletu zależy od stacji początkowej oraz okresu ważności biletu powrotnego.

Osoby planujące podróż po pograniczu czesko-polsko-niemieckim na obszarze kraju libereckiego, po części Górnych Łużyc i części województwa dolnośląskiego mogą nabyć niedrogi bilet Euro-Nysa, uprawniający do podróży pociągami i komunikacją miejską na obszarze regionu Euro-Nysa. Bilet w ostatnich latach znacznie podrożał, pojawiła się dopłata do Żytawskiej Kolei Wąskotorowej, ale i tak warto go kupić, szczególnie jeżeli podróżujemy w małej grupie. W ramach tego biletu możemy podróżować pociągami Görlitz – Żytawa, zatrzymującymi się na polskiej stacji Krzewina Zgorzelecka. Stacja obsługuje spokojną, senną niemiecką miejscowość Ostritz.

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Berlin

Panorama Berlina (fot. dreamstime.com)

Obwód Kaliningradzki

Nie kursują pociągi pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim i nie zanosi się, aby w obowiązującej sytuacji politycznej takie pociągi pojawiły się.

Kilka lat temu zapowiadano pociąg sezonowy Olsztyn – Kaliningrad, ale na zapowiedziach się skończyło.

Kolej w Obwodzie Kaliningradzkim – przewodnik dla pasażerów

Słowacja

W ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność pociągów z Polski na Słowację, ale i tak jest wiele do zrobienia.

PKP Intercity

Pociągi PKP Intercity jadące do Budapesztu (dzienny i nocny) zatrzymują się w Bratysławie, Nowych Zamkach i Szturowie. Obowiązuje oferta Super Promo International.

Najtańsze bilety w taryfie Super Promo International kosztują:

Terespol – Bratysława 29,90 EUR
Warszawa – Bratysława 19,90 EUR
Przemyśl – Bratysława 19,90 EUR
Rzeszów – Bratysława 19,90 EUR
Kraków – Bratysława 9,90 EUR
Katowice – Bratysława 9,90 EUR

Podane ceny dotyczą biletów w drugiej klasie. W rzeczywistości należy się liczyć z wyższą ceną.

Bilety na pociągi PKP Intercity na Słowację kupimy na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity

Część osób kupuje bilety w sklepie internetowym kolei czeskich na zasadzie np. jeden bilet z polskiego miasta do Bogumina lub Ostrawy, stamtąd drugi bilet do Bratysławy. Podobnie jak w przypadku biletów do Austrii, różnica w cenie na korzyść pasażera potrafi być bardzo duża, jednak nie zawsze.

Pociąg Zwardoń – Czadca

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2023/2024 kursuje dość dużo pociągów pomiędzy Zwardoniem a Czadcą. Jak zauważyli czytelnicy, na niektórych połączeniach pojawiają się stare motoraczki. Do Zwardonia dojedziemy pociągami Kolei Śląskich lub PKP Intercity.

Zwardoń – Czadca: 5 euro
Zwardoń – Skalite: 3 euro

Na stacji kolejowej w Zwardoniu nie można kupić biletów kolei słowackich. Konduktorzy kolei słowackich sprzedają bilety za dopłatą 1,5 EUR, przy czym trzeba zgłosić chęć zakupu biletu natychmiast po wejściu na pokład pociągu. Biletu nie można kupić także przez sklep internetowy kolei słowackich, więc pobieranie dopłaty jest nadużyciem.

Z Czadcy łatwo dojedziemy do Żyliny, skąd można kontynuować podróż do największych słowackich miast.

Pociągi sezonowe

W 2024 roku na pewno będzie kursować pociąg Muszyna – Poprad. Popularne połączenie wystartowało 30.12.2023 roku i będzie kursował w soboty i niedziele do 25 lutego, następnie w soboty i niedziele od  czerwca do początku września.

Bilety nie są drogie – przejazd całej trasy z Muszyny do Popradu kosztuje 5 euro.

Pociąg Sanok – Medzilaborce będzie kursował w soboty i niedziele od końca czerwca do końca września. Informacja zostanie uzupełniona po ogłoszeniu rozkładu jazdy.

Pociągiem na Słowację – przewodnik dla pasażerów
Kolej na Słowacji – przewodnik dla pasażerów

Bratysława

Bratysława (fot. dreamstime.com)

Ukraina

W obecnej sytuacji politycznej wyjazd na Ukrainę jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, ale kursują bezpośrednie pociągi z Polski na Ukrainę.

Jak podaje strona internetowa kolei ukraińskich, prowadzony jest ruch pasażerski w następujących relacjach:

Pociąg Chełm – Kijów (nocny)
Pociąg Przemyśl – Kijów (kilka pociągów nocnych)
Pociąg Przemyśl – Kijów (dzienny)
Pociąg Przemyśl – Dnipro (nocny
Pociąg Przemyśl – Zaporoże (nocny)
Pociąg Przemyśl – Odessa (nocny)
Pociąg Warszawa – Kijów (nocny)

Ceny biletów można sprawdzić na stronie booking.uz.gov.ua

15 października 2023 roku zostało uruchomione połączenie Warszawa – Kołomyja z przesiadką w Rawie Ruskiej. Połączenie obsługiwane jest spalinowymi zespołami trakcyjnymi SKPL i Kolei Ukraińskich. Po zakończeniu wojny będzie można w miarę wygodnie dojechać do Żółkwi, Lwowa, Iwano-Frankowska, Kołomyi i dalej, innym pociągiem do Rachowa lub Czerniowców.

Dodatkowe artykuły na moim blogu z wiadomych względów zostaną zaktualizowane po zakończeniu działań wojennych i unormowaniu sytuacji.

Kolej na Ukrainie – przewodnik dla pasażerów 
Pociągiem na Ukrainę – przewodnik dla pasażerów

Kijów

Kijów (fot. dreamstime.com)

Węgry

Węgry są popularnym kierunkiem dla podróżujących pociągiem za granicę. Pomiędzy Polską a Węgrami kursują bezpośrednie pociągi z Terespola (dzienny) przez Katowice oraz pociąg nocny z Warszawy przez Kraków i Oświęcim.

Pociąg dzienny zestawiony jest z węgierskich wagonów z miejscami do siedzenia, w pociągu nocnym dostępne są polskie wagony z miejscami do siedzenia, wagony z miejscami do leżenia i wagony sypialne.

Bezpośrednie wagony do Budapesztu są także w składzie pociągu IC Cracovia z Przemyśla.

Dla podróżujących na Węgry przygotowano bilety Super Promo International. Ceny najtańszych biletów promocyjnych w drugiej klasie:

Terespol – Budapeszt – 29,90 EUR
Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR
Przemyśl – Budapeszt – 19,90 EUR
Rzeszów – Budapeszt – 19,90 EUR
Kraków – Budapeszt – 19,90 EUR
Katowice – Budapeszt – 14,90 EUR

Bilety na pociągi do i z Węgier można kupić na stronach:

www.intercity.pl – strona internetowa PKP Intercity
jegy.mav.hu – sklep internetowy kolei węgierskich

Pociągiem na Węgry – przewodnik dla pasażerów
Kolej na Węgrzech – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem za granicę – podsumowanie

W artykule krótko opisałem pociągi międzynarodowe z Polski do europejskich miast wraz ze wskazówkami, gdzie szukać dokładniejszych informacji i biletów. Prawdopodobnie w trakcie roku nastąpią zmiany w połączeniach, które nie zawsze wychwycę, aczkolwiek będę się starał.

Nie sprawdziły się zapowiedzi uruchomienia pociągu Ostenda – Warszawa. Pociąg nocny z Brukseli do Berlina został natomiast wydłużony do Pragi.

Budapeszt

Panorama Budapesztu (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: