Ważniejsze dworce: Bielsko-Biała Główna Brzeg Bydgoszcz Główna Bytom Elbląg
Gdańsk Wrzeszcz Gdynia Główna Gorzów Wielkopolski Jelenia Góra Katowice Kielce
Kluczbork Kołobrzeg Krzyż Kutno Leszno Łódź Kaliska Miechów Nysa Oława
Opole Główne Ostrów Wielkopolski Piła Główna Piotrków Trybunalski Prudnik
Przemyśl Główny Pszczyna Rawicz Sopot Sosnowiec Główny Szklarska Poręba Górna
Warszawa Wschodnia Warszawa Zachodnia Wrocław Główny Zabrze Zgierz Żyrardów
Nie oceniaj książki po okładce – to przysłowie idealnie pasuje do dworca kolejowego Ruda Chebzie w Rudzie Śląskiej. Dworzec mieści się w zabytkowym budynku. Z zewnątrz wygląda przepięknie, pasażer może odnieść wrażenie, że to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Niestety, po wejściu do środka czar pryska.
Budynek dworca Ruda Chebzie posiada elewację z różnokolorowej cegły, z odsłoniętą stalową konstrukcją. Wyremontowana elewacja świetnie prezentuje się z okien pociągu, jak zresztą także z placu przed dworcem. Natomiast hol dworca to zupełnie inny świat – zaniedbany, zdewastowany, opustoszały. Nie ma kas biletowych, nie ma poczekalni, nie ma toalet. Nie ma żywego ducha, jedynie ślady po libacjach alkoholowych.
Co ciekawe – przejście na peron zostało wyremontowane, odmalowane i wygląda bardzo ładnie.
Jedyny peron też został wyremontowany – nowa nawierzchnia, nowe ławki, do tego biletomat. Wszystko pięknie. A hol dworca – katastrofa.
Przed dworcem jest parking, w pobliżu przystanki autobusowe i pętla tramwajowa.
Otoczenie dworca Ruda Chebzie to niewielkie osiedle familoków – nie jest tam bezpiecznie, ale można poczuć atmosferę typową dla śląskich miast.
Swego czasu czytałem o stworzeniu w budynku dworca Ruda Chebzie ośrodka lub domu kultury albo galerii sztuki, lecz nic nie zrobiono w tym kierunku i dworzec w środku straszy.
Dworzec Ruda Chebzie nie jest przystosowany do odprawy osób niepełnosprawnych.
Adres: Dworcowa 8, 41-708 Ruda Śląska