Kolej na Podróż

Uznamska Kolej Nadmorska – jak podróżować?

Uznamska Kolej Nadmorska (Usedomer Bäderbahn) to przewoźnik obsługujący wybrane połączenia kolejowe i autobusowe na terenie kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz pociągi rozpoczynające i kończące swój bieg na stacji Świnoujście Centrum na terytorium Polski, tuż przy granicy z Niemcami. W języku polskim nazwa Usedomer Bäderbahn często tłumaczona jest także jako Uznamska Kolej Uzdrowiskowa.

Uznamska Kolej Uzdrowiskowa została założona w 1994 roku. Firma początkowo miała obsługiwać połączenia kolejowe na wyspie Uznam. Od tamtej pory przy współpracy z kolejami niemieckimi Deutsche Bahn wyremontowano linie kolejowe, część przystanków, podniesiono prędkości szlakowe, a przewóz pasażerów pomiędzy nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi przebiega bez zakłóceń. Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii firmy było oddanie do użytku odcinka z Ahlbeck do stacji Świnoujście Centrum.

Od 1 stycznia 2016 roku firma rozpoczęła także obsługę kilku linii autobusowej komunikacji podmiejskiej, w tym linii 290/291, która wcześniej dojeżdżała do Świnoujścia. Niestety, od czasu przejęcia przewozów przez Uznamską Kolej Nadmorska autobusy dojeżdżają tylko do granicy w Ahlbeck. [1] W czasie opracowywania artykułu nie pojawiały się żadne informacje na temat ewentualnego rozszerzenia linii.

Obecnie Uznamska Kolej Nadmorska obsługuje następujące linie kolejowe:
Linia kolejowa 6768     Świnoujście Centrum – Seebad Heringsdorf
Linia kolejowa 6772     Züssow – Wolgast Hafen
Linia kolejowa 6773     Seebad Heringsdorf – Wolgast Hafen
Linia kolejowa 6774     Zinnowitz – Peenemünde
Linia kolejowa 6778     Velgast – Barth

TABOR:

Uznamska Kolej Nadmorska do obsługi połączeń zakupiła spalinowe zespoły trakcyjne GTW 2/6 produkcji firmy Stadler AG. Są to pojazdy przeznaczone do przewozów regionalnych, wyposażone w toaletę z obiegiem zamkniętym. Pociągi mogą rozwijać prędkość 120 km/h, posiadają 126 miejsc do siedzenia i 91 miejsc stojących. Wydzielono przestrzeń dla osób na wózkach inwalidzkich i rowerów.

Szczegółowe informacje na temat specyfikacji technicznej pociągów Uznamskiej Kolei Nadmorskiej znajdziecie na stronie www.transportszynowy.pl/gtw26.php

Uznamska Kolej Uzdrowiskowa

Uznamska Kolej Nadmorska – pociąg (fot. Sebastian Wallroth, GNU)

BILETY JEDNORAZOWE:

Uznamska Kolej Nadmorska z pozoru ma skomplikowany system sprzedaży biletów, w rzeczywistości jest on dużo bardziej przejrzysty, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

Linie kolejowe podzielone są na dwie strefy taryfowe:

Strefa taryfowa A:

Züssow – Wolgast – Zinnowitz – Seebad Heringsdorf – Seebad Ahhlbeck Grenze – Świnoujście Centrum
Zinnowitz – Peenemünde

Strefa taryfowa B:

Züssow – Greifswald – Stralsund – Barth

Strefa taryfowa B podlega Wspólnej Taryfie Pomorza Przedniego (GTV), obowiązującej dla pociągów regionalnych Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i Deutsche Bahn.

W obu strefach taryfowych wyodrębniono kilka stref cenowych i aby obliczyć cenę biletu, należy posłużyć się tabelami z ulotki Usedomer Bäderbahn z odnośnika poniżej.

Przykład: chcemy pojechać ze stacji Świnoujście Centrum do stacji Wolgast. Jak wynika z tabeli, jest to 4 strefa cenowa, więc za bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej zapłacimy 8,50 euro. Bilet ulgowy kosztuje 4,25 euro.

Dostępne są bilety grupowe za 50% ceny biletu normalnego, jednak grupa musi się składać z co najmniej sześciu osób. Szczegółowy wykaz zniżek i przepisów przewozowych w odnośniku poniżej.

Plik z taryfą Uznamskiej Kolei Uzdrowiskowej w języku polskim

Plik z taryfą Uznamskiej Kolei Nadmorskiej w języku polskim

 BILET SIECIOWY USEDOM-TICKET:

Osoby chcące pozwiedzać miasteczka i nadmorskie kurorty w strefie taryfowej A mogą kupić bilet Usedom-Ticket ważny przez jeden dzień na dowolną liczbę przejazdów w pociągach Uznamskiej Kolei Nadmorskiej na trasach:

Züssow – Wolgast – Zinnowitz – Seebad Heringsdorf – Seebad Ahhlbeck Grenze – Świnoujście Centrum
Zinnowitz – Peenemünde

Bilet można nabyć w wersji dla jednej osoby, jak również dla 2, 3, 4 i 5 osób. Jak to często bywa na sieci kolei niemieckich, bilet jest dość drogi, jeżeli jest kupowany dla jednej osoby, natomiast pozostałe osoby płacą znacznie mniej niż pierwsza osoba.

Ceny w 2017 roku:
Usedom-Ticket dla jednej osoby dorosłej: 16 euro
Usedom-Ticket dla dwóch osób dorosłych: 24 euro
Usedom-Ticket dla trzech osób dorosłych: 28 euro
Usedom-Ticket dla czterech osób dorosłych: 32 euro
Usedom-Ticket dla pięciu osób dorosłych: 36 euro

Usedom-Ticket tygodniowy dla jednej osoby dorosłej: 35 euro.

Bilet całodniowy na przewóz roweru: 4 euro (przejazd z rowerem w pociągu dozwolony w miarę dostępności wydzielonych miejsc postojowych).

Usedom Ticket

Bilet Usedom Ticket

BILET SIECIOWY INSEL & ME(E)HR-TICKET

Insel & Me(e)hr-Ticket to bilet jednodniowy pozwalający podróżować pociągami Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i pociągami regionalnymi Deutsche Bahn w strefach taryfowych A i B, co pozwala zwiedzić kilka pięknych miast i miasteczek, między innymi Stralsund, do którego chciałem od dawna pojechać.

Według mnie to atrakcyjna oferta. Istnieje wprawdzie bilet regionalny na Meklemburgię Pomorze-Przednie firmy Deutsche Bahn, ale w dni robocze jest on ważny od godziny 09:00, podczas gdy Insel & Me(e)hr-Ticket już od północy do 24. W weekendy również Mecklenburg-Vorpommern-Ticket jest ważny od 09:00. Różnica w cenie jest niewielka.

Ceny biletu Insel & Me(e)hr-Ticket w 2017 roku:

Insel & Me(e)hr-Ticket dla jednej osoby: 21 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla dwóch osób: 25 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla trzech osób: 29 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla czterech osób: 33 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla pięciu osób: 37 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket – bilet miesięczny: 150 euro

Bilet można kupić u konduktora na stacji Świnoujście Centrum. Płatność gotówką w euro lub w polskich złotych (banknoty). Z tego, co czytałem na forach i innych stronach internetowych, przelicznik jest niekorzystny, więc lepiej płacić w euro.

Insel & Me(e)hr-Ticket

Insel & Me(e)hr-Ticket

MECKLENBURG-VORPOMMEN-TICKET

Alternatywą dla biletu jednodniowego Insel & Me(e)hr-Ticket jest Mecklenburg-Vorpommen-Ticket oferowany przez koleje niemieckie Deutsche Bahn. Bilet jest niewiele droższy, ale można z nim zwiedzić całą Meklemburgię-Pomorze Przednie, w tym wyspę Rugię, jest również honorowany w niektórych zintegrowanych systemach komunikacji miejskiej (o bilecie napiszę w przyszłości osobny artykuł).

W odróżnieniu od biletu Insel & Me(e)hr-Ticket bilet z oferty Deutsche Bahn w dni robocze obowiązuje dopiero od godziny 09:00 do 03:00 dnia następnego, więc będzie mało przydatny, jeżeli mamy na przykład bazę wypadową w Świnoujściu i chcemy około 06:00 wyjechać pociągiem do Stralsund. Co innego w weekendy i dni wolne od pracy w Niemczech. Wtedy bilet obowiązuje również od północy i daje o wiele większe możliwości przy niewygórowanej cenie.

Ceny biletów Mecklenburg-Vorpommen-Ticket w 2017 roku:

Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla jednej osoby: 23 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla dwóch osób: 27 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla trzech osób: 31 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla czterech osób: 35 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla pięciu osób: 39 euro

Mecklenburg-Vorpommen-Ticket – mapa obowiązywania biletu (źródło: Deutsche Bahn)

KTÓRY BILET WYBRAĆ:

Insel & Me(e)hr-Ticket – jeżeli chcemy zwiedzić Greifswald, Stralsund oraz Barth
Mecklenburg-Vorpommern-Ticket – jeżeli chcemy zwiedzić Stralsund i wyspę Rugię.

PODSUMOWANIE:

W artykule krótko opisałem oferty Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i Deutsche Bahn, pozwalające niedrogo podróżować po liniach nad Morzem Bałtyckim oraz całej Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to ja zwiedziłbym obowiązkowo Stralsund, Greifswald i Barth, fakultatywnie Wolgast. Reszta – co kto lubi, najlepiej samodzielnie przygotować się do podróży.

Informacje na temat miast Meklemburgii-Pomorza Wschodniego znajdziecie na wielu blogach podróżniczych, jednak pamiętajcie, iż w zdecydowanej większości powstały one na zamówienie organizacji turystycznych, które zafundowały blogerom podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, wszelkie bilety i być może w niektórych przypadkach sporo zapłaciły za każdy dzień pobytu. Blogerzy zatajają ten fakt i trudno wierzyć w ich wiarygodność, choć każdy bloger konsekwentnie zapewnia, że pisze samą prawdę oraz opisuje własne spostrzeżenia. W praktyce w zdecydowanej większości czytamy artykuły wychwalające pod niebiosa zwiedzone miejsca, mające mało wspólnego z rzeczywistością.

Noclegi w niewygórowanej cenie bez problemu znajdziecie w centrum Świnoujścia (bez problemu poza sezonem, w sezonie może być trudno).

W Ahlbeck, tuż przy granicy polskiej, podobno otwarto ośrodek dla uchodźców. Oficjalnie nie ma to wpływu na bezpieczeństwo, ale wiecie, jak jest.

Stralsund

Stralsund z lotu ptaka (fot. @readactor, CC-BY, flickr.com)