Kolej na Podróż

SchönerTagTicket NRW – pociągiem po Nadrenii Północnej-Westfalii

Ceny biletów kolejowych w Niemczech są bardzo wysokie. Jednak koleje niemieckie Deutsche Bahn przygotowały oferty umożliwiające zwiedzanie poszczególnych krajów związkowych (i nie tylko) za bardzo przystępne ceny, szczególnie dla podróżujących w małych grupach do pięciu osób.

Na blogu co jakiś czas będę opisywał oferty, z których korzystałem. Pierwsza z nich to jeden z tzw. biletów Lander Tickets – bilet jednodniowy na Nadrenię Północną-Westfalię, umożliwiający także dojazd do kilku interesujących miast w innych krajach związkowych i np. do holenderskiego Venlo lub Enschede. Bilet sprzedawany jest pod nazwą SchönerTagTicket NRW.  Można go kupić przez internet na stronie www.bahn.de, w biletomacie Deutsche Bahn lub w kasie za dopłatą 2 euro.

Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży trzeba wpisać imiona i nazwiska pasażerów podróżujących na jednym bilecie. Przy każdej kontroli konduktorowi należy okazać dokument tożsamości.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

CENA BILETU:

W 2017 roku SchönerTagTicket NRW dla jednej osoby kosztuje 30 euro. Bilet w wersji dla grup od dwóch do pięciu osób kosztuje 44 euro. Nie jest już więc tak atrakcyjny jak jeszcze kilka lat temu, kiedy jedna osoba płaciła np. 28 euro, a każda następna około 3 euro.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane we wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanego przewodnika:
Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

 

ZAKRES WAŻNOŚCI BILETU:

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów Regional, RE i S-Bahn uruchamianych przez Deutsche Bahn oraz wybranych przewoźników obsługujących połączenia w ramach transportu zintegrowanego Nadrenii Północnej-Westfalii w następujących godzinach:

od 9 rano do 3 rano dnia następnego w dni robocze. W weekendy i święta od 00:00 do 03:00 dnia następnego.

Bilet SchönerTagTicket NRW honorowany jest również w wybranych liniach autobusowych wybranych liniach poza obszarem kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Osoby podróżujące z tym biletem mogą w ramach jego ważności korzystać z komunikacji miejskiej w niektórych miastach, przy czym często obowiązują dodatkowe ograniczenia strefowe i czasowe.

Eurobahn

Pociągi Nord-West-Bahn i Eurobahn na stacji Paderborn Hbf

Więcej informacji:

https://busse-und-bahnen.nrw.de/tickets-tarife/hintergrund-nrw-tarif/tarifregeln-von-a-bis-z/geltungsbereich-von-tickets-im-nrw-tarif/geltungsbereich-pauschalpreistickets/ – wykaz linii stykowych, na których obowiązuje SchönerTagTicket NRW, na dole znajduje się także wykaz systemów zintegrowanej komunikacji publicznej uwzględnionych w ramach ważności biletu.

Map obowiązywania biletu SchönerTagTicket NRW – plik w formacie pdf ze strony internetowej Deutsche Bahn.

Od autora:

Z biletem SchönerTagTicket NRW podróżowałem pociągami następujących przewoźników: Deutsche Bahn, Eurobahn, Nord-Westfalen-Bahn (NWB) oraz Westfalen Bahn. Nie było żadnych problemów przy kontroli biletów.

DLA KOGO:

Bilet przyda się każdemu, kto chce pozwiedzać Nadrenię Północną-Westfalię koleją, ale przede wszystkim na przykład osobom przylatującym z Polski do Dortmundu samolotami tanich linii lotniczych na wycieczkę jednodniową. Wtedy mogą szybko i sprawnie przemieszczać się pomiędzy miastami Zagłębia Ruhry.

 CO ZWIEDZIĆ – MIASTA:

Nadrenia Północna-Westfalia pod względem architektonicznym odstaje od pozostałych regionów Niemiec. Jest to przede wszystkim obszar przemysłowy, a sporo zabytkowej zabudowy uległo zniszczeniu podczas alianckich bombardowań w czasie drugiej wojny światowej. Mimo to mogę polecić kilka miast wartych odwiedzenia:

Kolonia (Köln) – największe miasto kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia i czwarte co do wielkości miasto Niemiec. Zdecydowanie warte odwiedzenia. Główny dworzec kolejowy położony jest tuż przy największych atrakcjach miasta, w tym kilkadziesiąt metrów od słynnej katedry. Stare Miasto stosunkowo nieduże, z centrum łatwo przejść na bulwary spacerowe nad Renem, skąd widać piękny most kolejowy. Polecane atrakcje to ogród zoologiczny, punkt widokowy na dachu budynku KölnTriangle, Muzeum Czekolady, Muzeum Fragrance House prezentujące historię perfum i wody kolońskiej, Muzeum Ludwig poświęcone sztuce nowoczesnej, czy Römisch-Germanisches Museum poświęcone wczesnej historii Germanów.

Akwizgran (Aachen) – średniej wielkości miasto (ok. 240 tys. mieszkańców) przy granicy z Belgią i Niemcami. Miasto o bogatej historii, od czasów rzymskich uzdrowisko. Obecnie ośrodek przemysłowo-usługowy. Zabytkowe centrum stosunkowo nieduże, ale ładne. Najważniejszy zabytek to katedra ze skarbcem, warto też zobaczyć ratusz, bramy miejskie i niewielki zwierzyniec.

Aachen

Akwizgran – ratusz

Münster – miasto liczące blisko 300 tysięcy mieszkańców z bardzo ładnym centrum i pięknym pałacem ze słynnymi ogrodami. W centrum wydaje się, jakbyśmy byli w mieście liczącym mniej niż sto tysięcy mieszkańców; z wyglądu i atmosfery przypomina bardziej holenderskie miasta. Zwraca uwagę bardzo duża liczba rowerów na ulicach.

Kolej podwieszana w Wuppertal – unikat na skalę światową. Kolej podwieszana w centrum miasta, które samo w sobie nie jest atrakcyjne dla turystów. Punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika kolei. Postaram się napisać osobny artykuł na temat tej kolejki.

Co do innych miast, nie jestem w stanie polecić ich z czystym sumieniem. Na pewno warto się zatrzymać w Soest albo zobaczyć Hameln w Dolnej Saksonii (dojedziemy tam z biletem SchönerTagTicket NRW). Dużej grupie turystów może spodobać się nowoczesny Dusseldorf lub przemysłowe zabytki Essen. Ze względów subiektywnych nie umieściłem na liście Bonn, które może pochwalić się bogatą ofertą kulturalną.

GDZIE NOCOWAĆ:

Noclegi w Nadrenii Północnej-Westfalii są droższe niż w wielu niemieckich krajach związkowych, szczególnie w Zagłębiu Ruhry. Baza noclegowa jest bardzo rozbudowana – od najtańszych hosteli po drogie, luksusowe hotele. Nie polecam nocowania na dworcach, od 2015 roku po zmroku w wielu miejscach zrobiło się bardzo niebezpiecznie.

Gdybym miał wybierać nocleg, skorzystałbym z następujących stron:

www.jugendherberge.de/de-DE/jugendherbergen?lvb=Westfalen%20Lippe – schroniska młodzieżowe w Nadrenii Północnej-Westfalii. Stosunkowo drogo i nie zawsze blisko dworców. Za to standard wysoki.

www.intercityhotel.com/ – sieć hoteli Intercity. Sporo hoteli znajduje się na terenie obowiązywania biletu SchönerTagTicket NRW, tuż przy dworcu kolejowym. Nietrudno się domyślić, że są znacznie droższe niż schroniska młodzieżowe.

Kolonia

Katedra w Kolonii

%d bloggers like this: