Bad Pyrmont to miasto uzdrowiskowe w Dolnej Saksonii. Z bardzo przeciętnie wyglądającego dworca kolejowego do centrum idzie się około 20 minut jedną drogą, 15 minut drugą. Przed dworcem umieszczono plan miasta, jednak nie należy się sugerować nazwą „Markplatz”. Nie jest to zabytkowy rynek, tylko zwykłe targowisko.
Centrum miasta wygląda przeciętnie – deptak, wille, współczesna zabudowa – nie ma jednak chaosu i pejzażu pokrytego reklamami. Jest czysto, przyjemnie, w 2016 roku w mieście nie widziałem muzułmanów i innych uchodźców.
Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech Ciekawostki kolejowe Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna Kolejowe atrakcje Berlina Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie Żytawska Kolej Wąskotorowa Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont Brema Brunszwik Budziszyn Celle Drezno Görlitz Goslar Hameln Hanower Lüneburg Münster Paderborn Soest Steinheim Żytawa
Największą bezpłatną atrakcją jest pijalnia wód mineralnych, gdzie można skosztować kilka wód z tutejszych źródeł. Plastikowy kubek do nalewania wody kosztował 20 eurocentów. Warto skosztować.
Bezpłatna część Parku Zdrojowego rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów, ale co zaskakuje – w porównaniu do najważniejszych polskich parków wygląda znacznie gorzej. Żwirowa nawierzchnia, senna atmosfera, wszystko wygląda, jakby było opuszczone.
Zamek w Bad Pyrmont – dziedziniec zamku w Bad Pyrmont oraz część ogrodów dostępna jest za darmo (część płatna). Pierwszy zamek wzniesiono w tym miejscu w połowie XVI wieku. Zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej, w latach 1706-1710 został odbudowany. W XVIII wieku kilkakrotnie przebudowywany. W latach 2012-2015 remont zamku. Zamek otoczony jest fosą, do bramy prowadzi drewniana kładka.
Tierpark Bad Pyrmont – mały prywatny zwierzyniec. Czynny codziennie, przygotowano między innymi plac zabaw dzieci oraz karmienie z opiekunem o 15:30. Około stu gatunków zwierząt – między innymi zebry, lemury, niedźwiedzie. Polecane głównie dla mniejszych dzieci (-10)
Godziny otwarcia:
marzec – październik: 09:30-18:30
listopad – luty: 10:00-17:00
Bilet wstępu dla osoby dorosłej: 7,50 EUR
Bilet wstępu dla dziecka (3-13 lat): 5 EUR
Strona internetowa: www.tierpark-badpyrmont.de
Museum im Schloss – muzeum na zamku poświęcone jest historii miasta i uzdrowiska. W 2015 roku zakończył się remont zamku, przygotowano również nowe wystawy. Muzeum chwali się kolekcją portretów słynnych gości uzdrowiska oraz porcelanowych naczyń z motywami uzdrowiskowymi z przełomu XVIII i XIX wieku. Po remoncie udostępniono kolekcję obrazów.
Według informacji na stronie internetowej bilet wstępu do muzeum kosztuje 3 euro dla osoby
Bad Pyrmont – jak dojechać
Do Bad Pyrmont dojedziemy pociągiem Hanower – Paderborn. Z obu miast jedzie się około 45 minut. Dworzec kolejowy, jak na miasto tak licznie odwiedzane przez kuracjuszy i turystów, wygląda słabo. Z dworca kursują autobusy komunikacji miejskiej do centrum – czas przejazdu to około 5 minut.
Podsumowanie
Bad Pyrmont to przyjemne miasto, według mnie warte odwiedzenia choćby na kilka godzin. Brak poczucia zagrożenia, spokój, w sam raz na spacer lub randkę.