Kolej na Podróż

Niedersachsen-Ticket – koleją po Dolnej Saksonii (przewodnik)

Jedną z najatrakcyjniejszych ofert Deutsche Bahn są bilety jednodniowe umożliwiające niedrogie podróżowanie po krajach związkowych, szczególnie jeśli podróżuje się w małych grupach od 2 do 5 osób, choć na przykład w Hesji ta reguła nie obowiązuje. Dziś opiszę Niedersachsen-Ticket – bilet jednodniowy uprawniający do odbycia nieograniczonej liczby podróży w okresie ważności po Dolnej Saksonii, kraju związkowym obfitującym w duże miasta, jak i piękne miasteczka.

Niedersachsen-Ticket można kupić w każdym biletomacie Deutsche Bahn oraz na stronie internetowej kolei niemieckich. Osobiście polecam biletomat – znajduje się na każdej większej stacji w Niemczech, pula biletów jest nieograniczona, wszystko idzie szybko i sprawnie.

Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży trzeba wpisać imiona i nazwiska pasażerów podróżujących na jednym bilecie. Przy każdej kontroli konduktorowi należy okazać dokument tożsamości.

Hameln

Hameln – jedno z najpiękniejszych miast Dolnej Saksonii

ZAKRES WAŻNOŚCI:

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów Regional, RE i S-Bahn uruchamianych przez Deutsche Bahn oraz wybranych przewoźników obsługujących połączenia w ramach transportu zintegrowanego Nadrenii Północnej-Westfalii w następujących godzinach:

od 9 rano do 3 rano dnia następnego w dni robocze. W weekendy i święta od 00:00 do 03:00 dnia następnego.

Bilet Niedersachsen-Ticket honorowany jest również w wybranych liniach autobusowych wybranych liniach poza obszarem kraju związkowego Dolna Saksonia. Osoby podróżujące z tym biletem mogą w ramach jego ważności korzystać z komunikacji miejskiej w niektórych miastach, przy czym często obowiązują dodatkowe ograniczenia strefowe i czasowe.

Z biletem jeździłem bez żadnych problemów pociągami następujących przewoźników: Deutsche Bahn, Erixx, Metronom, Nord-West-Bahn.

Metronom

Z Niedersachsen-Ticket możemy jeździć pociągami Metronom

CENA BILETU:

Ceny biletu Niedersachsen – Ticket w 2017 roku:

Niedersachsen-Ticket dla jednej osoby: 23 euro
Niedersachsen-Ticket dla dwóch osób: 27 euro
Niedersachsen-Ticket dla trzech osób: 31 euro
Niedersachsen-Ticket dla czterech osób: 35 euro
Niedersachsen-Ticket dla pięciu osób: 39 euro

Im więcej osób podróżuje, tym mniej będzie kosztował bilet w przeliczeniu na jedną osobę. Jeżeli podróżuje jedna osoba, zapłaci 23 euro, natomiast jako członek grupy pięcioosobowej zapłaci niecałe 8 euro.

Dziecko i pies traktowane są jako członek grupy pasażerów, czyli jedna osoba dorosła podróżująca z dzieckiem zapłaci za bilet 27 euro. Tyle samo zapłaci osoba dorosła podróżująca z psem.

Rodzina składająca się z dwojga dorosłych, dwojga dzieci i psa zapłaci jak za pięć osób, czyli będzie musiała wydać 39 euro.

Deutsche Bahn

Pociąg Deutsche Bahn 424 często spotykany w Dolnej Saksonii

NIEDERSACHSEN-TICKET + GRONINGEN:

Za niewielką dopłatą możliwy jest zakup biletu Niedersachsen-Ticket + Groningen uprawniającego do przejazdu z Leer do holenderskiego miasta Groningen, znanego z licznych muzeów i bardzo ładnego centrum.

W 2017 roku na trasie Leer – Groningen obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa obsługiwana przez przewoźnika Arriva. Przejazd autobusem w jedną stronę trwa 55 minut. Autobus nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich.

Ceny biletu Niedersachsen-Ticket + Groningen w 2017 roku:

1 osoba: 23 euro + dopłata 5 euro = 28 euro
2 osoby: 27 euro + dopłata 6 euro = 33 euro
3 osoby: 31 euro + dopłata 7 euro = 38 euro
4 osoby: 35 euro + dopłata 8 euro = 43 euro
5 osób: 39 euro + dopłata 9 euro = 48 euro

Jak widać, jeżeli podróżuje pięć osób i każda składa się na bilet, jedna osoba zapłaci niecałe 10 euro.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Szczegółowe informacje na temat zasad obowiązywania biletu w komunikacji miejskiej oraz o zniżkach w muzeach znajdziecie na stronie oficjalnej: niedersachsenticket.de

Niedersachsen-Ticket – mapa obowiązywania biletu (ze strony Deutsche Bahn)

CO ZWIEDZIĆ:

Dolna Saksonia to kraj związkowy, w którym nie brakuje interesujących miejsc do zwiedzania, z Niedersachsen-Ticket dojedziemy także do kilku innych interesujących miast na prawach kraju związkowego. Ja lubię podróżować po małych miastach. Spośród wielu miast jako pierwsze w kolejności do zwiedzenia wybrałbym następujące:

HAMBURG – miasto na prawach kraju związkowego. Nie należy wprawdzie do Dolnej Saksonii, jednak Hamburg można zwiedzać z biletem Niedersachsen-Ticket. Pozycja obowiązkowa, aczkolwiek mnie osobiście nie zachwycił, poza pociągami do fotografowania na dworcu głównym. Doskonała baza wypadowa. Najważniejsze zabytki to Wyspa Spichrzów i budynek ratusza, bogata oferta muzealna, parki oraz wiele innych atrakcji.

HANOWER – stolica Dolnej Saksonii. Centrum pod względem architektonicznym ma współczesny charakter, natomiast dużym atutem Hanoweru są piękne parki, położone wśród nich pojedyncze zabytki jak Nowy Ratusz.

BREMA – hanzeatyckie miasto na prawach kraju związkowego, które możemy zwiedzić z opisywanym biletem. Najważniejsze dla turystów jest zachowane Stare Miasto z pięknym rynkiem. Świetne opinie zbiera też Universum – centrum nauki.

LUNEBURG – bardzo ładne centrum z budynkami w stylu hanzeatyckim. Warto też wstąpić do Niemieckiego Muzeum Soli, Północnoniemieckiego Muzeum Browarnictwa, ewentualnie do Wschodniopruskiego Muzeum Krajowego. Z dworca do centrum idzie się niecałe 10 minut.

CELLE – miasto z pałacem i centrum z zabudową szachulcową. Z dworca kolejowego do centrum idzie się dość długo.

STADE – 45-tysięczne miasto położone 40 minut jazdy pociągiem z Hamburga. Polecane do zwiedzenia ze względu na malownicze Stare Miasto.

GOSLAR – największe pozytywne zaskoczenie podczas mojej podróży po Niemczech. Centrum zasłużenie wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – liczne domy szachulcowe, przyjemna atmosfera, fotogeniczne uliczki. Gdyby nie upał i ostre słońce, napisałbym osobny artykuł, ale zdjęcia wyszły fatalne. Być może pojadę tam jeszcze raz.

GETYNGA – średniej wielkości miasto z zabytkowym centrum. Symbolem Getyngi jest mała figurka Gęsiareczki z 1901 roku stojąca przy fontannie. Getyngę i Goslar najlepiej zwiedzić w ciągu jednego dnia.

HAMELN – piękne miasto położone godzinę jazdy pociągiem z Hanoweru. Zabytkowe centrum zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, dlatego polecam każdemu nawet na 2-3 godzinną wycieczkę.

LEER – niewielkie miasteczko polecane ze względu na ładne centrum.

EMDEN – miasto liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców z przyjemnym centrum, zabytkowym ratuszem i Muzeum Wschodniej Fryzji. Odpływają stąd promy na wyspę Borkum.

Polecam także dworzec kolejowy w Uelzen, wyglądający niczym skopiowany z jakiejś bajki dla dzieci.

Goslar

Goslar

GDZIE NOCOWAĆ:

Noclegi w Dolnej Saksonii są drogie. Można znaleźć sporo hosteli, jednak jakość usług pozostawia wiele do życzenia, a w niektórych trzeba dodatkowo płacić na przykład za pościel i śniadanie.

Droższe są schroniska młodzieżowe, ale mamy w nich gwarancję dobrej jakości usług, a w cenę zwykle wliczona jest pościel i śniadanie. Osoby, które ukończyły 26 lat, płacą kilka euro więcej za każdą noc w schronisku.

Na stronie www.jugendherberge.de/de-DE/jugendherbergen?state=Bremen|Niedersachsen znajduje się wykaz schronisk młodzieżowych w Dolnej Saksonii i Bremie.

 

Niedersachsen-Ticket

Niedersachsen-Ticket z biletomatu Deutsche Bahn

%d bloggers like this: