Kolej na Podróż

Goslar – perła Dolnej Saksonii

W czasie moich podróży najbardziej cieszą mnie momenty, kiedy dojadę do jakiegoś mało znanego w Polsce miasta, po którym nie spodziewałem się niczego szczególnego, a miasto to zauroczy mnie i spowoduje, że zostanę w nim kilka godzin dłużej niż początkowo planowałem. Na liście takich miejsc znalazło się niemieckie miasto Goslar, dokąd pojechałem, bo spóźniłem się na pociąg z Brunszwiku do Hanoweru. Akurat jechał pociąg do Goslar, więc wsiadłem i po czterdziestu minutach znalazłem się na miejscu.

Pierwsze wrażenie z Goslar nie było szczególnie imponujące. Z okien pociągu miasto wygląda przeciętnie, dworzec kolejowy to wprawdzie zabytkowy budynek, lecz pusty – nie ma w nim lokalu gastronomicznego ani toalety, na sąsiadującym z dworcem węźle przesiadkowym komunikacji miejskiej i podmiejskiej poza stanowiskami odjazdów także nic nie ma. Okolica dworca to budki podobne do blaszaków znanych z naszego regionu, tylko trochę bardziej zadbane. Pomyślałem – przejdę się chwilę i wracam do bazy wypadowej.

Poszedłem ulicą Klubgartenstrasse. Budynek poczty, ładna willa, zabudowa przeciętna. Skręciłem w ulicę Astfelder. W oddali zobaczyłem domki szachulcowe z muru pruskiego. Podszedłem bliżej, domków coraz więcej. Rozglądam się na boki – całe brukowane uliczki z jednorodną szachulcową zabudową. Wtedy już wiedziałem, że pozostanę dłużej w tym mieście.

Spacer po wąskich uliczkach zakończyłem na placu, na środku którego stoi kościół św. Jakuba. Plac otoczony kawiarniami to coś podobnego do Małego Rynku znanego z polskich miast. Na rynek główny dostaniemy się Fischemäkerstraße – tętniącym życiem deptakiem.

Rynek w Goslar to duży plac, przy którym stoją zabytkowe kamienice o bogatej historii oraz ratusz. O historii kamienic nie będę się rozpisywał, bo lepiej to zrobią inne portale. Na rynku mnóstwo turystów przesiaduje w ogródkach kawiarnianych, ale nie ma tłoku;  Przy rynku stoi kościół z wysokimi wieżami udostępnionymi turystom – sam kościół, kolokwialnie mówiąc, psuje kadr i utrudnia fotografowanie rynku.

Z Rynku warto przejść do palatium romańskiego (Kaiserpfalz) – pałacu cesarskiego z XI wieku, później wielokrotnie przebudowanego. Przed pałacem sporo młodych osób wypoczywa na skoszonej łące lub chroni się w cieniu, siedząc na ławkach. O ile łąka i otoczenie pałacu widoczne z miasta są zadbane, to po przejściu przez bramę na dziedziniec widzimy zaniedbany ogród. Stamtąd przechodzi się do innego parku Pfalzgarten. Mnie się nie spodobał – trochę drzewek, roślin, wszystko zaniedbane.

Niedaleko palatium stoi maleńka katedra. Patrząc na nią myślałem, że to jakaś kapliczka. Ogólne wrażenie psują liczne autokary na parkingu.

Co trzeba podkreślić – spacerując pomiędzy palatium, rynkiem, a dworcem kolejowym wędrujemy po pięknych, zadbanych ulicach z szachulcową zabudową. Możemy skręcić w boczne uliczki natrafiając na przykład na młyn do mielenia kory dębowej. Wąskie uliczki i malownicze zaułki to największe zalety Goslar. Jedynie zaparkowane samochody potrafią zepsuć ujęcie.

Na zwiedzanie Goslar przeznaczyłem 3 godziny i gdyby nie upał (w 2016 roku pierwsza połowa września była wyjątkowo gorąca), spędziłbym tam znacznie więcej czasu. Centrum bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, aczkolwiek ceny w restauracjach i kawiarniach odpowiadają liczbie turystów, których nie brakuje.

Urodę Goslar doceniło UNESCO wpisując zabytkową część miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zasłużenie. Jest to miasto o bogatej historii, założone w 922 roku, swój rozkwit zawdzięczające złożom surowców w regionie. Położone u podnóża gór Harzu może być idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę na bilecie weekendowym Deutsche Bahn razem na przykład z Wernigerode lub Getyngą i Kassel.

Gorąco polecam to miasto.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Goslar

Zabudowa Hoher Weg

Goslar

Rynek w Goslar

Goslar

Goslar – budynek przy rynku

Goslar

Goslar – palatium

Goslar

Goslar – budynki przy placu z kościołem św. Jakuba.

Goslar

Goslar – szkoła w zabytkowym budynku

Goslar

Goslar – deptak

Goslar

Goslar – boczna uliczka

Goslar

Ulica w centrum

Goslar

Zaułek

 

%d bloggers like this: