Kolej na Podróż

Kolej w Andorze – informacje ogólne

Andora nie miała i nie ma kolei. W 2019 roku ukazała się informacja, że planowana jest budowa siedmiokilometrowej linii kolei podziemnej (metra), łączącej andorską miejscowość Pas-de-la Case z francuski miastem Porta.

Budowa linii będzie kosztowała około 150 milionów euro, a w przyszłości pociągi siedmiokilometrową trasę pokonywałyby w 11 minut. Podobne pomysły wysuwano już wcześniej, jednak dopiero teraz zlecono studium wykonalności.

Ze względu na ukształtowanie terenu konieczne jest wydrążenie tunelu. Nie będzie to łatwe, bowiem różnica wysokości pomiędzy stacjami wynosi 580 metrów.

We francuskiej miejscowości Porta znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi regionalne do Tuluzy. Konieczne byłoby jedynie wybudowanie wiaduktu o długości 200 metrów.

Linia kolejowa miałaby poprawić komunikację w popularnym regionie, uruchomienie pociągu pozwoliłoby ominąć korki oraz zapewniałoby dojazd do Andory na zakupy bez względu na warunki atmosferyczne.

Nie wiadomo, czy uda się zrealizować plan.

Andora - artykuły o Andorze na blogu
1. Kolej w Andorze - informacje ogólne
2. Ciekawostki o Andorze

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

%d bloggers like this: