Kolej na Podróż

Kolej na Curaçao – informacje ogólne

Obecnie na Curaçao nie ma kolei. Dawniej w stolicy – Willemstad kursowały tramwaje konne, przez jakiś czas działała także linia kolei przemysłowej.

Pierwszą linię tramwaju konnego oddano do użytku w 1887 roku. Linia o długości 2 kilometrów zbudowana była w kształcie litery U i pozwalała na przejazd wzdłuż wschodniej części miasta, znanej pod nazwą Punda (wschodnia i zachodnia część Willemstad są przedzielone zatoką św. Anny).

1 czerwca 1896 roku w zachodniej części Willemstad (Otrabanda) uruchomiono drugą linię tramwaju konnego o długości 1 kilometra. Linia była obsługiwana przez Curaçaosche Paarden Spoorweg Maatschappij i po kilku siedmiu miesiącach, w grudniu tego samego roku, została zamknięta.

Na początku XX wieku zapadła decyzja o zastąpieniu tramwajów konnych przez tramwaje o napędzie spalinowym. W marcu 1909 roku firma Curaçaoschen Tramwegdienst otrzymała pozwolenie na budowę nowej linii tramwajowej oraz sprowadzenie tramwajów. Tramwaje pojawiły się na ulicach Willemstad we wrześniu 1911 roku. Linię zamknięto w 1920 roku.

Kolej przemysłowa kursowała na Curaçao od 1874 roku i służyła do przewozu fosforu ze szczytu wzgórza Tafelberg do Fuikbaai przy Nowym Porcie. Jeśli wierzyć stronie internationalsteam.co.uk, to przypominała raczej kolej linowo-terenową, w której pod górę wagony były ciągnięte przez osły. Kolej zamknięto w 1887 roku.

Kolej przemysłowa została ponownie otwarta w 1910 roku. Prawdopodobnie była to częściowo nowa linia o długości około 9 km. Z początku wagony były ciągnięte przez osły, w latach trzydziestych XX wieku miejsce zwierząt zajęły lokomotywy spalinowe. Kolej funkcjonowała aż do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Do dziś zachowały się dwie lokomotywy spalinowe i kilka wagoników.

Źródła:
www.tramz.com/cw/cw.html
www.internationalsteam.co.uk/trains/curacao01.htm

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: