Kolej na Podróż

Kolej na Portoryko – informacje ogólne

Kolej na Portoryko obecnie sprowadza się do linii kolei podmiejskiej Tren Urbano. Dawniej na wyspie kursował tramwaj konny, istniało też kilka linii kolejowych przeznaczonych do przewozu pasażerów i towarów, z których większość została zamknięta w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Tren Urbano

Tren Urbano to zautomatyzowany system transportu publicznego, nazywany metrem, który w praktyce oznacza linię kolejową szybkiej kolei miejskiej łączącej stolicę wyspy – San Juan – z przedmieściami Guaynabo i Bayamó. Budowa linii rozpoczęła się w 1996 roku, zakończenie planowano na 2001 roku. Z powodu procesów sądowych pomiędzy wykonawcą a Puerto Rico Department of Transportation prace się przedłużyły i linię otwarto dla pasażerów dopiero dopiero w połowie 2005 roku (od grudnia 2004 roku trwały testy). Tren Urbano to linia kolejowa o długości 17,6 km, na trasie znajduje się 16 stacji. Odjazdy i przyjazdy pociągów są zsynchronizowane z rozkładem jazdy autobusów z każdej ze stacji. Składy osiągają prędkość 55 km/h, a przejazd pomiędzy stacją początkową a końcową zajmuje 30 minut.

W przyszłości planowana jest rozbudowa systemu.

Tren del Sur

Jedną z najciekawszych atrakcji Portoryko był Tren del Sur – pociąg turystyczny kursujący od 1984 roku po fragmencie linii kolei cukrowniczej w okolicach Arroyo. Pociąg zestawiony z lokomotywy spalinowej i niewielkich wagoników przewoził turystów wzdłuż plantacji trzciny cukrowej. Linia o długości 6,4 km i rozstawie szyn 914 mm miała w założeniu upamiętniać czasy świetności kolei cukrowniczych na wyspie. Niestety, kursowanie pociągu zawieszono w 2005 roku. Oficjalnym powodem był planowany remont infrastruktury, jednak Tren del Sur nigdy nie został reaktywowany. Po kolejce pozostała rdzewiejąca lokomotywa.

Kolej na Portoryko na You Tube

Tren Urbano – świetny filmik (08:27)(2018)
Tren Urbano – cały przejazd z widokami z okien (58:15)(2015)
Tren Urbano – różne ujęcia (13:13)(2015)
Tren del Sur (19:02)(1999)

Źródła:
Wikipedia
www.railwaygazette.com/news/single-view/view/tren-urbano-opens.html
sanjuanpuertorico.com/san-juan-puerto-rico-train-tren-urbano/

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: