Kolej na Podróż

Kolej na Turks i Caicos – informacje ogólne

Turks i Caicos to terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Obecnie na wyspach archipelagu Turks i Caicos nie ma kolei.

Sieć linii kolejowych istniała jedynie na bezludnej dziś wyspie East Caicos. Linie służyły jedynie do transportu guano (nawóz z odchodów ptaków) z jaskiń i sizalu z pól na wybrzeże, skąd statkami były przewożone do większych krajów. Po torach nie kursowały pociągi jako takie, jedynie osły i muły ciągnęły wagoniki wypełnione nawozem.

Kolejki te działały w okolicach Jacksonville na początku XX wieku.  Powstały prawdopodobnie  w 1882 roku i działały do około 1915 roku. Kiedy uprawa agawy sizalowej stała się nieopłacalna, przemysł na wyspie upadł, a mieszkańcy wyprowadzili się.

Do dziś po czasach świetności na East Caicos pozostało tylko kilka ruin budynków, niewielkie pozostałości dawnego torowiska (można znaleźć w internecie na zdjęciach) i dzikie osły – potomkowie osłów, które swego czasu ciągnęły wagoniki.

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: