Kolej na Podróż

Kolej na wyspie Saint Lucia – informacje ogólne

Na terytorium dzisiejszego państwa Saint Lucia nie ma kolei. Do lat pięćdziesiesiątych XX wieku w co najmniej trzech zakładach przemysłowych na wyspie działały koleje wąskotorowe.

Pozostałości po kolejach można zobaczyć na terenie Roseau Factory w pobliżu Jacmel. Kolej wąskotorowa o długości około 24 kilometrów służyła do przewozu trzciny cukrowej i bananów. Pociągi były ciągnięte przez trzy lokomotywy spalinowe. Jedna z nich w opłakanym stanie stoi na terenie zakładu, co można zobaczyć na zdjęciu na stronie źródłowej.

Kolej przemysłowa działała również na terenie destylarni Dennery Estate w La Caye. Destylarnia została zamknięta w 1972 roku, po kolei nie ma śladu.

Nic nie pozostało po kolei cukrowniczej (ok. 20 km) w Cul de Sac Valley (Central Factory).

Ponadto kolej linowo-terenowa przez krótki czas funkcjonowała przy twierdzy Fort Rodney w zachodniej części wyspy Saint Lucia. Służyła do przewozu paliwa do generatorów prądu.

Źródło:
[1] www.internationalsteam.co.uk/trains/stlucia01.htm

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: