Kolej na Podróż

Kolej na Bermudach – informacje ogólne

Obecnie na Bermudach ma linii kolejowych. Kolej na Bermudach kursowała w latach 1931-1948 i nazywała się Bermuda Railway.

Plany budowy linii kolejowej na Bermudach pojawiły się już w 1922 roku – po zakończeniu pierwszej wojny światowej odżył przemysł turystyczny, zaistniała konieczność usprawnienia transportu po wyspach, a jednocześnie nadal obowiązywał zakaz posiadania prywatnych samochodów z 1905 i 1908 roku – Bermudy reklamowały się jako miejsce czyste, ciche i spokojne, więc mieszkańcy i władze niechętnie patrzyły na samochody na ulicach.

W 1924 roku podjęto decyzję o budowie linii kolejowej łączącej północno-wschodnią i południowo-zachodnią część archipelagu. Ze względu na ukształtowanie terenu budowa linii o długości około 30 kilometrów trwała przez siedem lat.

Bermuda Railway została uroczyście otwarta 31 października 1931 roku. 19 grudnia tego roku do użytku oddano odcinek Hamilton – St. George’s. Pomimo popularności kolej od początku istnienia borykała się z problemami technicznymi (zły stan torowiska) i nierentownością. Kolej kursowała w czasie drugiej wojny światowej, ze względu na brak pieniędzy stan infrastruktury z roku na rok ulegał pogorszeniu.

W 1946 roku ekspertyza amerykańskich inżynierów nie pozostawiła złudzeń, że koszty rewitalizacji infrastruktury i stworzenia linii kolejowej z prawdziwego zdarzenia będą ogromne. W tym samym roku przyjęto ustawę zezwalającą na posiadanie prywatnych samochodów oraz uruchomiono nową linię autobusową.

Na początku 1947 roku podjęto decyzję o zamknięciu linii i zastąpieniu kolei autobusami. Ostatni fragment linii kolejowej zamknięto 1 maja 1948 roku.

Po dawnym śladzie torowiska wiedzie dziś ścieżka spacerowa.

Film o historii Bermuda Railway na You Tube (04:24)(2017)
Przejazd rowerem po fragmentach dawnej linii kolejowej (02:35)(2017) 

Historia kolei została bardzo dobrze opisana na stronie www.bermudarailway.net

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

 

%d bloggers like this: