Kolej na Podróż

Kolej w San Marino – informacje ogólne

San Marino nie posiada czynnych kolei. Kolej w San Marino przypomina zrekonstruowany wagon dawnej kolei wąskotorowej Rimini – San Marino oraz 700 metrów odbudowanego toru.

San Marino - artykuły na blogu
1. Kolej w San Marino - informacje ogólne
2. Ciekawostki o San Marino

Dawniej, przez dwanaście lat, kursowała kolej wąskotorowa łącząca San Marino z Rimini.

3 grudnia 1928 roku na stacji San Marino Città położono kamień węgielny. Wewnątrz kamienia umieszczono pergamin z kawałkami srebra i złotą monetą o nominale dziesięciu lirów.

Do budowy linii kolejowej o długości 32 kilometrów potrzebnych było 30 ton dynamitu i 20 000 ton cementu. Przy budowie pracowało 3000 pracowników. Prace trwały cztery lata. Zbudowano siedemnaście tuneli, trzy mosty i trzy wiadukty.

Linia została oddana do użytku 12 czerwca 1932 roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce na przystanku Dogana, tuż przy granicy.

Kursowały cztery pary pociągów pasażerskich i jedna para pociągów towarowych. Z 32 kilometrów trasy 19 znajdowało się na terytorium San Marino. Pociąg rozpoczynał bieg na stacji Rimini na wysokości 3 metrów nad poziomem morza, a kończył tuż pod szczytem Titano na wysokości 642,8 m nad poziomem morza. Na terytorium włoskim linia była prosta, na terytorium San Marino kręta. Przejazd trwał 67 minut; pasażerowie mogli wybierać pomiędzy wagonami pierwszej, drugiej i trzeciej klasy, ponadto wydzielono jeden wagon sześcioosobowy dla oficjeli.

26 czerwca 1944 roku w wyniku nalotu amerykańskich bombowców została zniszczona linia kolejowa pomiędzy Domagnano a Valdragone. Na odcinku Domagnano – Rimini pociągi kursowały do 4 lub 11 lipca 1944 r., kiedy to oficjalnie zakończyła się historia kolei w San Marino.

Pod koniec drugiej wojny światowej tunele kolejowe służyły za schronienie uchodźcom licznie przybywającym do San Marino.

W 2012 roku, z okazji osiemdziesięciolecia uruchomienia kolei, odbyły się uroczystości, w trakcie których pokazano odnowiony wagon elektryczny i 700 metrów odnowionego toru. Jak można zobaczyć na filmach, odbył się także krótki przejazd.

Film z otwarcia kolei w 1932 roku na You Tube

Źródła:

[1] www.bytrainsanmarino.com/la-storia/
[2] www.sanmarinortv.sm/news/attualita-c4/90-anni-dall-inizio-lavori-ferrovia-rimini-san-marino-ieri-passeggiata-raccontata-percorso-ferroviario-ricordarlo-a52069

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie

%d bloggers like this: