Kolej na Podróż

Kolej w Gabonie – informacje ogólne

Kolej w Gabonie opiera się na jednej linii kolejowej z Libreville do Franceville. Przewoźnik narodowy to SETRAG (Société d’Exploitation du Transgabonais). Firma nie ma własnej strony internetowej.

Gabon posiada tylko jedną linię kolejową, tzw. „Transgabonais” o długości 670 kilometrów łączącą port Owendo niedaleko stolicy Libreville z drugim pod względem wielkości miastem Gabonu – Franceville. Linia biegnie z portu niemal do wschodniej granicy Gabonu. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych linii kolejowych w tej części Afryki (a być może jedyna) nie została wybudowana w czasach kolonialnych. Pierwsze plany budowy linii pojawiły się już w 1885, ale studium wykonalności przeprowadzono dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa linii transgabońskiej rozpoczęła się w 1974 roku, a budowę, jak podaje Wikipedia, ukończono dopiero w 1987 roku.

Linia transgabońska używana jest przede wszystkim do transportu surowców mineralnych wydobywanych w gabońskich kopalniach uranu i manganu.

4 razy w tygodniu kursują pociągi pasażerskie lub pasażersko-towarowe z Owendo do Franceville. Jeden z nich – Trans-Ogooue to pociąg dzienny, pozostałe trzy to pociągi nocne. W dwóch pociągach są wagony drugiej klasy, wagony pierwszej klasy, wagony VIP i wagon restauracyjny. W dwóch pozostałych nie ma wagonów klasy VIP. Wagony klasy pierwszej i klasy VIP oferują zaskakująco wysoki standard, prawdopodobnie to dawne wagony kolei portugalskich.

Oprócz rozkładowych pociągów gabońskie biuro podróży „Ngondetour” organizuje 16-dniowe wycieczki kolejowe po Gabonie, w czasie których turyści, oprócz przejazdu pociągiem, mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na trasie.

W 2018 roku Société d’Exploitation du Transgabonais wzbogaciło się o kilkanaście wagonów zakupionych od Deutsche Bahn Regio. Wagony pierwszej i drugiej klasy zostały zmodernizowane, wyposażone w system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz wifi.

Linie kolejowe w Gabonie nie łączą się z liniami kolejowymi Kamerunu i Kongo, ale Chińczycy planują wybudować linię kolejową łączącą Gabon i Kamerun.

Zobacz również: Koleje Świata  Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Ghana Gwinea Kamerun  Kenia  Kongo  Lesotho Liberia
Madagaskar  Mali  Malawi  Maroko  Mauretania  Mozambik  Namibia  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Reunion  Sierra Leone  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo
Tunezja Uganda Wybrzeże Kości Słoniowej Zambia  Zimbabwe

 

%d bloggers like this: