Kolej na Podróż

Kolej w Gabonie – informacje ogólne

Kolej w Gabonie opiera się na jednej linii kolejowej z Libreville do Franceville. Przewoźnik narodowy to SETRAG (Société d’Exploitation du Transgabonais). Firma nie ma własnej strony internetowej.

Gabon posiada tylko jedną linię kolejową, tzw. „Transgabonais” o długości 670 kilometrów łączącą port Owendo niedaleko stolicy Libreville z drugim pod względem wielkości miastem Gabonu – Franceville. Linia biegnie z portu niemal do wschodniej granicy Gabonu. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych linii kolejowych w tej części Afryki (a być może jedyna) nie została wybudowana w czasach kolonialnych. Pierwsze plany budowy linii pojawiły się już w 1885, ale studium wykonalności przeprowadzono dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa linii transgabońskiej rozpoczęła się w 1974 roku, a budowę, jak podaje Wikipedia, ukończono dopiero w 1987 roku.

Linia transgabońska używana jest przede wszystkim do transportu surowców mineralnych wydobywanych w gabońskich kopalniach uranu i manganu.

4 razy w tygodniu kursują pociągi pasażerskie lub pasażersko-towarowe z Owendo do Franceville. Jeden z nich – Trans-Ogooue to pociąg dzienny, pozostałe trzy to pociągi nocne. W dwóch pociągach są wagony drugiej klasy, wagony pierwszej klasy, wagony VIP i wagon restauracyjny. W dwóch pozostałych nie ma wagonów klasy VIP. Wagony klasy pierwszej i klasy VIP oferują zaskakująco wysoki standard, prawdopodobnie to dawne wagony kolei portugalskich.

Oprócz rozkładowych pociągów gabońskie biuro podróży „Ngondetour” organizuje 16-dniowe wycieczki kolejowe po Gabonie, w czasie których turyści, oprócz przejazdu pociągiem, mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na trasie.

W 2018 roku Société d’Exploitation du Transgabonais wzbogaciło się o kilkanaście wagonów zakupionych od Deutsche Bahn Regio. Wagony pierwszej i drugiej klasy zostały zmodernizowane, wyposażone w system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz wifi.

Linie kolejowe w Gabonie nie łączą się z liniami kolejowymi Kamerunu i Kongo, ale Chińczycy planują wybudować linię kolejową łączącą Gabon i Kamerun.

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

Gabon

Pociąg Franceville – Libreville (fot. David Stanley, CC-BY-SA, flickr.com)

Gabon pociąg

Pociąg Franceville – Libreville – I Klasa (fot. David Stanley, CC-BY-SA, flickr.com)

 

%d bloggers like this: