Kolej na Podróż

Kolej w Gwinei – informacje ogólne

Gwinea, dawna kolonia francuska, posiada kilka linii kolejowych, z których pierwsza została wybudowana na początku XX wieku (Tombo – Kaloum) – w 1913 roku linię wydłużono do Konakry, a rok później rozpoczęto regularne przewozy.

Kolej w Gwinei służy głównie do przewozu towarów, a konkretnie surowców wydobywanych w kopalniach. Sieć kolejowa nie jest połączona z sąsiednimi państwami, aczkolwiek były plany poprowadzenia linii kolejowej z Gwinei do Liberii, do Nigru oraz z Conakry do Bamako – stolicy Mali.

Obecnie prawdopodobnie kursuje tylko jeden pociąg pasażerski z centrum stolicy – Konakry (stacja Kaloum) do stacji Kagbelen na przedmieściach tego miasta. Od 2014 roku przez kilka lat pociąg nie kursował z powodu remontu linii. Rozkład jazdy wygląda następująco: jeden pociąg poranny (Kagbelen – Kaloum), a popołudniowy pokonuje drogę powrotną. Na pokonanie trasy o długości 36 lub 42 kilometrów pociąg potrzebuje 2 godziny, mimo to nazywa się Conakry Express. Ponadto jedna pociągów kursuje na odcinku Kagbelen – Simbaya. Pociągi jeżdżą od poniedziałku do piątku.

W 2018 roku kursowanie pociągu zostało zawieszone na 5 miesięcy ze względów sanitarnych.

W 2020 roku planowane jest uruchomienie drugiego pociągu pasażerskiego – Bluetrain obsługiwanego przez Société Nationale des Chemins de Fer de Guinée (SNCFG). Przewoźnik będzie podlegał pod grupę Sitarail, która podobne zapowiedzi co do uruchomienia pociągów pasażerskich zestawionych z odkupionych wagonów szwajcarskich kolei Zentralbahn, złożyła już w Beninie i Togo, a kilka lat temu miały miejsce uroczyste przejazdy dla oficjeli.

W Gwinei przewozy obsługują następujące firmy:

Chemin de fer de Guinée (ONCFG),
Chemins de fer de la Compagnie des Bauxites de Guinée
Chemin de fer Conakry (CBG)
Chemin de fer de Boké

Prowadzona jest modernizacja linii Kamsar – Sangaredi, na której położony zostanie drugi tor, co ułatwi transport surowców. Dawniej na linii kursowały również pociągi pasażerskie.

Pociąg Conakry Express z okien samochodu (00:42)(2016)
Pociąg Conakry Express na You Tube (00:27)(2016)
Pociąg Conakry Express na You Tube (00:32)(2018)

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

 

Gwinea mapa

Mapa kolei w Gwinei (aut. jkan997, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: