Kolej na Podróż

Kolej w Sudanie – informacje ogólne

Kolej w Sudanie, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne oraz skutki długiej wojny domowej, funkcjonuje nieźle. Na terytorium Sudanu znajduje się około 5 tysięcy kilometrów linii kolejowych, w tym 4347 o rozstawie 1067 i 716 km o rozstawie 610 mm. Jesto to jedna z największych sieci kolejowych w Afryce.

Pierwsza linia kolejowa w Sudanie została zbudowana w 1874 roku z Wadi Halfa przy granicy egipskiej do Sarras wzdłuż wschodniego brzegu Nilu (54 km). Trzynaście lat później linię wydłużono do Karras. Linię zamknięto w 1905 roku.

W 1884 roku wybudowano linię z Suakin nad Morzem Czerwonym o długości około 32 kilometrów w głąb lądu. Linia działała bardzo krótko i została zamknięta.

Następne linie budowano stopniowo do lat sześćdziesiątych XX wieku. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wprowadzono na trasy lokomotywy spalinowe, aczkolwiek parowozy można było spotkać jeszcze do lat dziewięćdziesiątych. Od 1970 następuje stopniowy spadek rentowności kolei. Upadek postępował w latach osiemdziesiątych – był wynikiem złego zarządzania, braku części zamiennych, a duża część infrastruktury uległa zniszczeniu w czasie wojny domowej.

W 2011 roku, po ogłoszeniu niepodległości przez Sudan Południowy, część linii kolejowej Babanusa – Wau (248 kilometrów) znalazła się na terytorium Sudanu Południowego.

Aktualna sytuacja

Ostatnia z dłuższych linii kolejowych wybudowanych w Sudanie to linia Muglad – Abu Gabra o długości 52 kilometrów ukończona w 1995 roku. Ponadto nie tak dawno zbudowano dwie krótkie linie przemysłowe – pomiędzy rafinerią Abu Khiraiz a stacją El Obeid (10 km) oraz pomiędzy stacją El Ban i zaporą Merwi (obie linie w latach 1996-2002).

Obecnie kursuje kilka pociągów pasażerskich. W 2014 roku reaktywowano pociąg „Nile Express” Chartum – Atbara (obecnie kursuje najprawdopodobniej do Port Sudan) – było to możliwe między innymi dzięki zakupowi dwóch pociągów z Chin. Połączenia kolejowe w Sudanie obsługuje firma Sudan Railways Corporation (SRC). W czasie opracowywania artykułu nie działała strona internetowa, nie można też było znaleźć rozkładu jazdy pociągów. Poza połączeniem Chartum – Port Sudan najprawdopodobniej kursują pociągi Chartum – Wadi Halfa oraz Chartum – Nyala. Pociągi, pomimo niskiej prędkości, cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów. Część pociągów kursuje kilka razy w tygodniu, pociągi Chartum – Atbara kursują codziennie. Niektóre pociągi kursują jako pociągi towarowo-osobowe.

Niedaleko dworca w Chartum znajduje się cmentarzysko pociągów.

W mieście Atbara utworzono muzeum kolejnictwa, brak jednak szczegółowych informacji na temat działalności tej placówki.

Planowane inwestycje

Rząd Sudanu przy współpracy z Chinami planuje stopniową rewitalizację sieci kolejowej, wymianę taboru oraz budowę nowych linii kolejowych do sąsiednich krajów. Spośród planowanych inwestycji należy wymienić:

– modernizację trasy Chartum — Port Sudan
– budowę linii kolejowej z miasta Kassala do portu Massaua w Erytrei.
– budowę linii kolejowej łączącej Sudan ze stolicą Czadu – Ndżameną (3400 km)

Kolej w Sudanie na You Tube

Na You Tube znalazłem bardzo mało filmów przedstawiających kolej w Sudanie.

Prezentacja nowego chińskiego pociągu (02:11)(2017)
Reportaż o kolei w Sudanie na france24.com (08:30)(2016)
Pociąg Chartum – Wadi Halfa (00:31)(2016)
Reportaż z podróży sudańskim pociągiem (06:40)(2015)
Nowy chiński pociąg w Chartum (00:32)(2014)
Stary sudański pociąg pasażerski (04:04)(2013)
Reportaż o kolejach sudańskich (09:16)(2010)
Migawki z pociągu Chartum – Wadi Halfa (09:54)(2009)
Kolej w Sudanie w latach trzydziestych XX wieku (15:44)

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

Sudan

Mapa kolejowa Sudanu (aut. Jkan997, CC-BY-SA, Wikimedia)

%d bloggers like this: