Kolej na Podróż

Kolej w Burkina Faso – informacje ogólne

Burkina Faso posiada jedną linię kolejową łączącą ten kraj z największym miastem Wybrzeża Kości Słoniowej – Abidżanem. Prace nad budową linii kolejowej prowadzono od początku XX wieku od strony Abidżanu, w 1933 roku tory doprowadzono do Bobo-Dioulasso, rok później otwarto tamtejszy dworzec i uruchomiono regularne pociągi.

W 1954 roku zakończyła się budowa linii kolejowej Abidżan – Wagadugu. Pomiędzy miastami kursował pociąg międzynarodowy znany z bardzo powolnej jazdy i niskiego komfortu wagonów. Na początku XXI wieku połączenie kilkakrotnie zawieszano ze względu na wojnę domową w Wybrzeżu Kości Słoniowej i niestabilną sytuację polityczną w Burkina Faso. Przez kilka lat był relacja pociągu była skrócona do Bobo-Dioulasso, jednak na jednym ze zdjęć zamieszczonych w repozytorium Wikimedia Commons widać w rozkładzie z 2017 roku, że pociąg nadal kursuje raz w tygodniu do Wagadugu.

W latach osiemdziesiątych XX wieku wybudowano linię kolejową Wagadugu – Kaya o długości około 100 kilometrów.

4 grudnia 2017 roku rozpoczął się remont linii kolejowej Abidżan – Wagadugu. Remont powinien się zakończyć do końca 2021 roku.

Planowane są także następujące inwestycje:

– wydłużenie linii Wagadugu – Kaya do Tambao na trójstyku granic Burkina Faso z Mali i Nigrem. W okolicy Tambao znajdują się kopalnie manganu.

– budowa kolei łączącej Wybrzeże Kości Słoniowej z Nigrem i Beninem.

 Pociąg Abidżan – Wagadugu na You Tube (00:44)(2016)

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

%d bloggers like this: