Obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej nie ma kolei.
W latach dwudziestych XX wieku firma Compagnie Générale de Transport en Afrique Equatoriale (CGTA) zbudowała wąskotorową linię kolejową o długości 7 lub 9 km pomiędzy wsiami Zinga a Mongo. Linia była przeznaczona do transportu towarów na krótkim odcinku rzeki Ubangi, która okresowo na wspomnianym odcinku stawała się zbyt płytka, aby mogły przepływać nią duże parowce. Korzystali z niej również pasażerowie parowców.
W latach 1954-1962 wybudowano kanał umożliwiający żeglugę na odcinku Zinga – Mongo przez cały rok, w związku z czym kolej zamknięto.
W czasie wojny o niepodległości i wojny domowej duża część linii oraz wyposażenia kolei zostały zniszczone. Prawdopodobnie do dziś przetrwały dwa parowozy, osiemnaście wagonów towarowych i dwa wagony pasażerskie. Dane na stronach źródłowych mogą być jednak nieaktualne, a sytuacja polityczna w Republice Środkowoafrykańskiej nie wróży dobrze, jeśli chodzi o zachowanie dziedzictwa historycznego.
Firma Compagnie Générale de Transport en Afrique Equatoriale wybudowała też bardzo krótką linię wąskotorową w Mobaye. Brak bliższych danych.
W połowie XX wieku pojawił się projekt budowy linii kolejowej z Bangi do Fort Lamy (dzisiejsza Ndżamena). Linia o długości 870 kilometrów miała połączyć stolice dzisiejszej Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu. Wybuch wojen o niepodległość pokrzyżował plany.
Źródła:
[1] https://www.internationalsteam.co.uk/trains/car02.htm
[2] https://whc.unesco.org/en/tentativelists/4007/
[3] https://journals.openedition.org/etudesafricaines/1510
Kolej w Afryce: Algieria Angola Benin Botswana Burkina Faso Burundi Czad DR Konga
Egipt Erytrea Eswatini Etiopia Gabon Gambia Ghana Gwinea Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun Kenia Komory Kongo Lesotho Liberia Libia Madagaskar Mali
Malawi Maroko Mauretania Mauritius Mozambik Namibia Niger Nigeria
Republika Południowej Afryki Republika Środkowoafrykańska Rwanda Senegal Seszele
Sierra Leone Somalia Sudan Sudan Południowy Tanzania Togo Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Wyspy Zielonego Przylądka Zambia Zimbabwe Madera Reunion Wyspy Kanaryjskie Wyspa Świętej Heleny