Kolej na Podróż

Kolej w Republice Środkowoafrykańskiej – informacje ogólne

Obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej nie ma kolei.

W latach dwudziestych XX wieku firma Compagnie Générale de Transport en Afrique Equatoriale (CGTA) zbudowała wąskotorową linię kolejową o długości 7 lub 9 km pomiędzy wsiami Zinga a Mongo. Linia była przeznaczona do transportu towarów na krótkim odcinku rzeki Ubangi, która okresowo na wspomnianym odcinku stawała się zbyt płytka, aby mogły przepływać nią duże parowce. Korzystali z niej również pasażerowie parowców.

W latach 1954-1962 wybudowano kanał umożliwiający żeglugę na odcinku Zinga – Mongo przez cały rok, w związku z czym kolej zamknięto.

W czasie wojny o niepodległości i wojny domowej duża część linii oraz wyposażenia kolei zostały zniszczone. Prawdopodobnie do dziś przetrwały dwa parowozy, osiemnaście wagonów towarowych i dwa wagony pasażerskie. Dane na stronach źródłowych mogą być jednak nieaktualne, a sytuacja polityczna w Republice Środkowoafrykańskiej nie wróży dobrze, jeśli chodzi o zachowanie dziedzictwa historycznego.

Firma Compagnie Générale de Transport en Afrique Equatoriale wybudowała też bardzo krótką linię wąskotorową w Mobaye. Brak bliższych danych.

W połowie XX wieku pojawił się projekt budowy linii kolejowej z Bangi do Fort Lamy (dzisiejsza Ndżamena). Linia o długości 870 kilometrów miała połączyć stolice dzisiejszej Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu. Wybuch wojen o niepodległość pokrzyżował plany.

Źródła:

[1] https://www.internationalsteam.co.uk/trains/car02.htm
[2] https://whc.unesco.org/en/tentativelists/4007/
[3] https://journals.openedition.org/etudesafricaines/1510

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

%d bloggers like this: