Kolej na Podróż

Kolej w Beninie – informacje

Benin należy do nieźle prosperujących afrykańskich państw. Kolej w Beninie ogranicza się do linii Cotonou – Parakou, ale trwa budowa linii kolejowej łączącej Cotonou ze stolicą Nigru – Niamej. Konieczna jest rewitalizacja istniejącej linii oraz budowa torów o długości 574 km.

W 2014 roku francuska grupa Bollore otrzymała licencję na prowadzenie przewozów kolejowych w Beninie.  Mimo to w ostatnich latach zanotowano perturbacje związane z funkcjonowaniem linii pasażerskiej. Wydaje się, że obecnie linia Blueline Cotonou – Parakou funkcjonuje normalnie. W 2015 roku do jej obsługi sprowadzono wagony kolei szwajcarskich Zentralbahn. Wyremontowano kilka stacji na trasie, w tym dworzec kolejowy w Cotonou. Niestety, nie ma możliwości zweryfikowania tych informacji.

W Beninie na specjalne zamówienia biur podróży uruchamiany jest pociąg turystyczny Train d’ébène zestawiony z lokomotywy spalinowej i dwóch odrestaurowanych drewnianych wagonów z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przejazd pociągiem połączony jest ze zwiedzaniem popularnych miejsc, a cała wycieczka trwa od dwóch dni do tygodnia. Pociąg również jedzie z Cotonou do Parkarou i z powrotem, lecz turyści oprócz Bohicon i Save zwiedzają między innymi Abomey i Dassa Zoume. Train d’ébène wzbudza ogromną sensację wśród miejscowej ludności. Nie wiadomo, jak pociąg kursuje, wielokrotnie był reklamowany na portalach turystycznych.

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

 

 

 

%d bloggers like this: