Kolej na Podróż

Kolej w Gambii – informacje ogólne

Obecnie Gambia nie posiada kolei.

W czasach kolonialnych na terytorium dzisiejszej Gambii funkcjonowały krótkie linie kolejowe – w Bathurst (obecnie: Bandżul) linia kolejowa prowadziła z mariny do Wellington Street (obecnie Liberation Avenue). Podobne krótkie linie wybudowano nad rzeką Gambia w Kuntaur i Kaur – linie prowadziły znad brzegów rzeki do magazynów i służyły transportowaniu towarów. Linia w stolicy została prawdopodobnie wybudowana na początku XX wieku i była używana do lat pięćdziesiątych XX wieku. Brak bliższych informacji.

Odnośnie przyszłości kolei w Gambii pojawiają się co jakiś czas informacje o możliwości budowy linii kolejowych, ale należy traktować je z dużą rezerwą. Do Gambii ma prowadzić odgałęzienie projektowanej przez Chińczyków linii kolejowej łączącej wschodnie i zachodnie wybrzeże północnej Afryki (Port Sudan – Dakar).

W internecie można natrafić na projekt traktujący o budowie linii kolejowej łączącej Bandżul z lotniskiem międzynarodowym, dworca centralnego w stolicy oraz kolei aglomeracyjnej. Nie wiem, na ile ten projekt to fantastyka, a na ile poważne studium.

Źródła:

[1] Wikipedia
[2] www.gambia.dk/forums/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=932
[3] www.arabnews.com/node/1198586/world
[4] brugarolasarquitectos.com/portfolio/rail-way-in-gambia/

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

%d bloggers like this: