Kolej na Podróż

Kolej na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej – informacje ogólne

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to archipelag pięciu wysp, z których trzy są zamieszkane. Obecnie na wyspach nie ma kolei, ale w połowie XIX wieku, kiedy na wyspach uprawiano kakao, na plantacjach zbudowano sieć kolei wąskotorowych o rozstawie szyn 600 mm. Według niektórych stron pojedyncze koleje funkcjonowały nawet do początków XXI wieku, a pozostałości po nich są dobrze zachowane.

Jedyna ogólnodostępna linia kolejowa została wybudowana na Wyspie Sao Tome na początku XX wieku. Budowa linii kolejowej rozpoczęła się w październiku 1908 roku. Ze względu na brak siły roboczej na wyspie oraz ukształtowanie terenu, prace posuwały się bardzo powoli.

Kolej Caminho-de-Ferro de São Tomé (C.F.S.T.) została uroczyście oddana do użytku 3 czerwca 1913 roku. Łączyła port w Sao Tome ze wsią Trinidade na zboczach wulkanu. Rozstaw szyn wynosił 600 mm, a długość linii 14 km. Linię przekuto później na 750 mm.

1 lipca 1924 roku otwarto czterokilometrowy odcinek z Trinidade do Milagrosa.

Kolej cieszyła się dużą popularnością, kursowały pociągi pasażerskie i towarowe, ale rosnące koszty utrzymania przesądziły o jej szybkim zamknięciu. Kursowanie rozkładowych pociągów pasażerskich zostało wstrzymane w październiku 1926 roku, miesiąc później zawieszono kursowanie pociągów towarowych. Według strony źródłowej nieregularne kursowanie pociągów na linii mogło się utrzymać aż do lat pięćdziesiątych XX wieku.

Kolej na Wyspach Sao Tome i Książęcej szczegółowo opisał Thomas Kautzor w artykule na stronie internetionalsteam.co.uk

Jak donosi to samo źródło, na wyspie Principe oprócz wąskotorowych kolei polnych kursował tramwaj konny w mieście San Antonio, po którym do 2011 roku zachowały się fragmenty torów.

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

Sao Tome pociąg

Pociąg na wyspie Sao Tome (fot. Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: