Kolej na Podróż

Kolej w Mauretanii – informacje ogólne

Kolej w Mauretanii składa się z jednej linii kolejowej łączącej port Nawazibu z kopalniami rudy żelaza w Mahaudat i okolicach. Linia została zbudowana w latach 1961-1963, rok później oficjalnie oddano ją do użytku. Długość linii to około 648 kilometrów, a łącznie z bocznicami 704-748 kilometrów, różne odległości podawane są na różnych stronach. Pięć kilometrów tej linii przebiega przez terytorium Sahary Zachodniej – odcinek ten został zbudowany w 1978 roku po wyłączeniu z eksploatacji tunelu kolejowego Choum.

Po linii kursują pociągi towarowe zestawione z lokomotyw spalinowych i ponad dwustu wagonów. Pociągi kursujące po tej linii nazywane są najdłuższymi pociągami świata, ponieważ długość składów wynosi 2,5-2,8 km. Codziennie po linii kursują trzy pary pociągów w każdą stronę. W składach większości pociągów znajdziemy wagon lub wagony pasażerskie, jednak większość pasażerów jedzie w węglarkach, ponieważ w takim przypadku przejazd jest darmowy. Po drodze pociąg zatrzymuje się przy kilku odludnych osadach pustynnych (oficjalnie na trzech stacjach, w praktyce na wielu innych). Tak naprawdę najdłuższe pociągi świata spotkamy w Australii, jednak w przypadku mauretańskiego pociągu nazwa się przyjęła i tak zostało.

Linia kolejowa prowadzi przez pustynię, przez co konieczne jest regularne usuwanie z szyn piasku nanoszonego przez wiatr. Wzdłuż linii ustawiono posterunki, a na poszczególnych odcinkach regularnie jeżdżą pociągi techniczne przeznaczone do tego zadania.

Linię oraz pociągi obsługuje firma SNIM (Société Nationale Industrielle et Minière).

Zobacz również: Koleje Świata  Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Ghana Gwinea Kamerun  Kenia  Kongo  Lesotho Liberia
Madagaskar  Mali  Malawi  Maroko  Mauretania  Mozambik  Namibia  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Reunion  Sierra Leone  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo
Tunezja Uganda Wybrzeże Kości Słoniowej Zambia  Zimbabwe

Mauretania pociąg

Pociąg w Mauretanii (fot. Emesik, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: