Kolej na Podróż

Kolej w Sudanie Południowym – informacje ogólne

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku. Kolej w Północnym Sudanie to obecnie jedynie część linii kolejowej Babanosa-Wau. Południowosudańska część linii liczy 248 kilometrów. Jest to linia wąskotorowa o rozstawie szyn 1067 mm. Po uzyskaniu niedpodległości stacja Wau była jedyną stacją kolejową w Sudanie Południowym, sama linia została zrewitalizowana dzięki funduszom Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas wojny domowej został zniszczony most kolejowy w Aweil, a duża część linii zaminowano, co uniemożliwiło normalne funkcjonowanie kolei. W 2010 roku, jeszcze przed uzyskaniem niepodległości przez Sudan Południowy, dokonano ponownego otwarcia linii.

W styczniu 2018 roku rząd Sudanu poinformował o wznowieniu przewozów kolejowych do Wau, jednak nie podano, czy chodzi również o przewozy pasażerskie.

Planowana jest budowa linii kolejowych łączących Sudan Południowy z Ugandą (Kampala – Nimule przez Malabę) oraz Sudan Południowy z Kenią. Ponadto ma zostać wybudowana linia kolejowa Juba – Nimule na terytorium Sudanu Południowego (165 km). Wszystkie projekty będą realizowane we współpracy z Chinami.

Źródła:

www.gurtong.net/ECM/Editorial/tabid/124/ctl/ArticleView/mid/519/articleId/21200/categoryId/2/Sudan-Railway-To-Resume-Its-Operation-To-South-Sudan.aspx
www.gurtong.net/ECM/Editorial/tabid/124/ctl/ArticleView/mid/519/articleId/15722/South-Sudan-to-Have-Standard-Gauge-Railway.aspx

Zobacz również: Koleje Świata  Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Ghana Gwinea Kamerun  Kenia  Kongo  Lesotho Liberia
Madagaskar  Mali  Malawi  Maroko  Mauretania  Mozambik  Namibia  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Reunion  Sierra Leone  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo
Tunezja Uganda Wybrzeże Kości Słoniowej Zambia  Zimbabwe

Sudan Południowy

Mapa kolejowa Sudanu Południowego (jkan997, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: