Kolej na Podróż

Kolej w Eswatini – informacje ogólne

Kolej w Eswatini składa się z linii kolejowych łączących ten kraj z Republiką Południowej Afryki i Mozambikiem. Na terytorium Królestwa Eswatini kursują jedynie pociągi towarowe. Nie ma rozkładowych przewozów pasażerskich, przez kraj co jakiś czas przejeżdżają luksusowe pociągi wycieczkowe. Przewozy kolejowe obsługuje firma Eswatini Railways (dawne Swaziland Railways).

www.swazirail.co.sz – strona internetowa Eswatini Railways

Plany doprowadzenia kolei do dzisiejszego królestwa Eswatini pojawiały się już na początku XX wieku. Linię od strony Mozambiku do granicy doprowadzono w 1905 roku, w 1927 roku tory doprowadzono do granicy w mieście Golela (dzisiejsza Republika Południowej Afryki).

Kolej w Eswatini powstała dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy na północ od Mbabane odkryto bogate złoża rudy żelaza. W latach 1961-1964 wybudowano linię kolejową z Goby (Mozambik) do Matsaphy i kopalń w Ngwenya, niedaleko granicy z RPA. W Mozambiku linia łączyła się w Gobie z linią kolejową do Maputo. Do 1978 koncesję na przewozy posiadały Koleje Mozambiku.

W czasie wojen w Mozambiku dochodziło do zakłóceń i przerw w transporcie ładunków, w związku z czym tuż po wygaśnięciu koncesji dla Kolei Mozambiku wybudowano linię z Goleli do Phuzumoya, gdzie łączyła się z linią do Goby. Dzięki temu Królestwo Eswatini zyskało dostęp do portów w Durbanie i Richards Bay.

W 1980 zamknięto kopalnie w Ngwenya, a część linii kolejowej prowadzącej do nich została zamknięta.

W 1986 roku wybudowano linię Mpaka – Tjaneni – Komatipoort (RPA).

W 2012 roku ogłoszono plany budowy nowej linii kolejowej Lothair (RPA) – Sidvokodvo (Eswatini). Budowa miała rozpocząć się w 2014 roku. Koleje Eswatini w 2017 roku po raz kolejny wydały podobny komunikat prasowy o budowie wspomnianej linii. Konieczne jest położenie 100 kilometrów torów w RPA i 50 kilometrów w Eswatini. Po linii ma kursować 12 pociągów towarowych w ciągu dnia, przewozy pasażerskie nie są przewidziane.

Źródła:
Wikipedia
www.swazirail.co.sz/media/news/MediaStatementSRLinterail17.pdf
www.railjournal.com/africa/construction-to-begin-next-year-on-swaziland-south-africa-link/

Zobacz również: Koleje Świata  Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Ghana Gwinea Kamerun  Kenia  Kongo  Lesotho Liberia
Madagaskar  Mali  Malawi  Maroko  Mauretania  Mozambik  Namibia  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Reunion  Sierra Leone  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo
Tunezja Uganda Wybrzeże Kości Słoniowej Zambia  Zimbabwe

%d bloggers like this: