Kolej w Gabonie opiera się na jednej linii kolejowej z Libreville do Franceville. Przewoźnik narodowy to SETRAG (Société d’Exploitation du Transgabonais). Firma nie ma własnej strony internetowej.
Gabon posiada tylko jedną linię kolejową, tzw. „Transgabonais” o długości 670 kilometrów łączącą port Owendo niedaleko stolicy Libreville z drugim pod względem wielkości miastem Gabonu – Franceville. Linia biegnie z portu niemal do wschodniej granicy Gabonu. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych linii kolejowych w tej części Afryki (a być może jedyna) nie została wybudowana w czasach kolonialnych. Pierwsze plany budowy linii pojawiły się już w 1885, ale studium wykonalności przeprowadzono dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa linii transgabońskiej rozpoczęła się w 1974 roku, a budowę, jak podaje Wikipedia, ukończono dopiero w 1987 roku.
Linia transgabońska używana jest przede wszystkim do transportu surowców mineralnych wydobywanych w gabońskich kopalniach uranu i manganu.
4 razy w tygodniu kursują pociągi pasażerskie lub pasażersko-towarowe z Owendo do Franceville. Jeden z nich – Trans-Ogooue to pociąg dzienny, pozostałe trzy to pociągi nocne. W dwóch pociągach są wagony drugiej klasy, wagony pierwszej klasy, wagony VIP i wagon restauracyjny. W dwóch pozostałych nie ma wagonów klasy VIP. Wagony klasy pierwszej i klasy VIP oferują zaskakująco wysoki standard, prawdopodobnie to dawne wagony kolei portugalskich.
Oprócz rozkładowych pociągów gabońskie biuro podróży „Ngondetour” organizuje 16-dniowe wycieczki kolejowe po Gabonie, w czasie których turyści, oprócz przejazdu pociągiem, mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na trasie.
W 2018 roku Société d’Exploitation du Transgabonais wzbogaciło się o kilkanaście wagonów zakupionych od Deutsche Bahn Regio. Wagony pierwszej i drugiej klasy zostały zmodernizowane, wyposażone w system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz wifi.
Linie kolejowe w Gabonie nie łączą się z liniami kolejowymi Kamerunu i Kongo, ale Chińczycy planują wybudować linię kolejową łączącą Gabon i Kamerun.
Kolej w Afryce: Algieria Angola Benin Botswana Burkina Faso Burundi Czad DR Konga
Egipt Erytrea Eswatini Etiopia Gabon Gambia Ghana Gwinea Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun Kenia Komory Kongo Lesotho Liberia Libia Madagaskar Mali
Malawi Maroko Mauretania Mauritius Mozambik Namibia Niger Nigeria
Republika Południowej Afryki Republika Środkowoafrykańska Rwanda Senegal Seszele
Sierra Leone Somalia Sudan Sudan Południowy Tanzania Togo Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Wyspy Zielonego Przylądka Zambia Zimbabwe Madera Reunion Wyspy Kanaryjskie Wyspa Świętej Heleny