Kolej na Podróż

Kolej w Beninie – informacje

Benin należy do nieźle prosperujących afrykańskich państw. Kolej w Beninie ogranicza się do linii Cotonou – Parakou, ale trwa budowa linii kolejowej łączącej Cotonou ze stolicą Nigru – Niamej. Konieczna jest rewitalizacja istniejącej linii oraz budowa torów o długości 574 km.

W 2014 roku francuska grupa Bollore otrzymała licencję na prowadzenie przewozów kolejowych w Beninie.  Mimo to w ostatnich latach zanotowano perturbacje związane z funkcjonowaniem linii pasażerskiej. Wydaje się, że obecnie linia Blueline Cotonou – Parakou funkcjonuje normalnie. W 2015 roku do jej obsługi sprowadzono wagony kolei szwajcarskich Zentralbahn. Wyremontowano kilka stacji na trasie, w tym dworzec kolejowy w Cotonou. Niestety, nie ma możliwości zweryfikowania tych informacji.

W Beninie na specjalne zamówienia biur podróży uruchamiany jest pociąg turystyczny Train d’ébène zestawiony z lokomotywy spalinowej i dwóch odrestaurowanych drewnianych wagonów z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przejazd pociągiem połączony jest ze zwiedzaniem popularnych miejsc, a cała wycieczka trwa od dwóch dni do tygodnia. Pociąg również jedzie z Cotonou do Parkarou i z powrotem, lecz turyści oprócz Bohicon i Save zwiedzają między innymi Abomey i Dassa Zoume. Train d’ébène wzbudza ogromną sensację wśród miejscowej ludności. Nie wiadomo, jak pociąg kursuje, wielokrotnie był reklamowany na portalach turystycznych.

Zobacz również: Koleje Świata  Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Ghana Gwinea Kamerun  Kenia  Kongo  Lesotho Liberia
Madagaskar  Mali  Malawi  Maroko  Mauretania  Mozambik  Namibia  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Reunion  Sierra Leone  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo
Tunezja Uganda Wybrzeże Kości Słoniowej Zambia  Zimbabwe

 

 

 

%d bloggers like this: