Kolej na Podróż

Kolej w Beninie – informacje

Benin należy do nieźle prosperujących afrykańskich państw. Kolej w Beninie ogranicza się do linii Cotonou – Parakou, ale trwa budowa linii kolejowej łączącej Cotonou ze stolicą Nigru – Niamej. Konieczna jest rewitalizacja istniejącej linii oraz budowa torów o długości 574 km.

W 2014 roku francuska grupa Bollore otrzymała licencję na prowadzenie przewozów kolejowych w Beninie.  Mimo to w ostatnich latach zanotowano perturbacje związane z funkcjonowaniem linii pasażerskiej. Wydaje się, że obecnie linia Blueline Cotonou – Parakou funkcjonuje normalnie. W 2015 roku do jej obsługi sprowadzono wagony kolei szwajcarskich Zentralbahn. Wyremontowano kilka stacji na trasie, w tym dworzec kolejowy w Cotonou. Niestety, nie ma możliwości zweryfikowania tych informacji.

W Beninie na specjalne zamówienia biur podróży uruchamiany jest pociąg turystyczny Train d’ébène zestawiony z lokomotywy spalinowej i dwóch odrestaurowanych drewnianych wagonów z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przejazd pociągiem połączony jest ze zwiedzaniem popularnych miejsc, a cała wycieczka trwa od dwóch dni do tygodnia. Pociąg również jedzie z Cotonou do Parkarou i z powrotem, lecz turyści oprócz Bohicon i Save zwiedzają między innymi Abomey i Dassa Zoume. Train d’ébène wzbudza ogromną sensację wśród miejscowej ludności. Nie wiadomo, jak pociąg kursuje, wielokrotnie był reklamowany na portalach turystycznych.

 

 

 

 

%d bloggers like this: